TİKA'dan Zimbabve'ye gıda desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Zimbabve'de nisan ayında yaşanan sel felaketinden etkilenen bin aileye gıda yardımında bulundu.

01.06.2017 09:51:57
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Zimbabve'de nisan ayında yaşanan sel felaketinden etkilenen bin aileye gıda yardımında bulundu.

Zimbabve'deki teslim töreninde un, pirinç, şeker, çay, yağ, kahvaltılık yiyecek, meyve suyu ve sabundan oluşan 35 ton gıda ve temizlik malzemesi ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi. Zimbabve İslami İlimler Merkezi isimli STK'nın talebi üzerine gerçekleştirilen gıda yardımı, Norton, Hopley ile Hurungve'de nisan ayında meydana gelen yoğun yağışlardan etkilenen yoksul bin aileye ulaştırıldı. Başkent Harare'nin en fakir yerleşim birimi Hopley'de gerçekleşen teslim töreni, Türkiye'nin Harare Büyükelçisi Kadir Hidayet Eriş, Zimbabve Milletvekilleri Keith Guzha ve Shadreck Mashayamombe, Hopley Valisi Maeresa, Hopley Belediye Başkanı Gwenyambıra, Zimbabve İslami İlimler Merkezi yetkilileri ile TIKA heyetinin yanı sıra bölge halkının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti Harare Büyükelçisi Kadir Hidayet Eriş konuşmasında, bölge halkına sel felaketinden dolayı geçmiş olsun dileklerini iletirken, Türkiye'nin TİKA vasıtasıyla dünyanın her yerinde zor durumda olan insanlara hiçbir ayrım gözetmeksizin destekte bulunduğunu ifade etti. Eriş, TİKA'nın kilometrelerce öteden Zimbabve'deki insanların yarasına merhem olmasının da bunun güzel bir örneği olduğunu belirtti.

Zimbabve Milletvekili Keith Guzha, Türkiye'nin Zimbabvelilerin dostu olduğunu vurgulayarak, TİKA'ya desteklerinden ötürü müteşekkir olduklarını dile getirdi. Guzha, gıda yardımının Ramazan ayına denk gelmesinden de ayrıca mutlu olduklarını belirterek, gelecekte TİKA'nın Zimbabve'de daha çok proje gerçekleştirmesi temennisinde bulundu.

Törene katılan Milletvekili Shadreck Mashayamombe ise, sunulan destekten dolayı teşekkürlerini ifade ederek, duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)