DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TİKA’dan anlamlı yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kamerun'da HIV Virüsü taşıyan bin 100 çocuğa kırtasiye malzemesi desteğinde bulundu.

5 Yıl Önce
2016-11-04 18:26:37

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya'nın eşi Chantal Biya tarafından 1994 yılında kurulan ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde faaliyet gösteren Chantal BİYA Vakfına bağlı olan, Chantal BİYA Vakfı Faaliyetlerine Destek Derneği (3AFCB) ve TİKA işbirliğinde "4. HIV Virüsü Taşıyan Çocuklara Kırtasiye Yardımı Kampanyası" düzenlendi.

TİKA'dan yapılan açıklamada, "2015 yılında TİKA'nın desteğiyle gerçekleştirilen proje ile 800 HIV virüsü taşıyan çocuğa kırtasiye malzemesi desteğinde bulunuldu. Bu yıl ise, bin 100 öğrenciye içerisinde defter, tükenmez kalem, kurşun kalem, silgi ve cetvel gibi kırtasiye malzemeleri içeren sırt çantaları dağıtıldı. TİKA tarafından Menoua ve Maroua Bölgelerinde bulunan okullara derslik malzemesi temin edildi. Kamerun'un Merkez, Güney-Batı, Batı, Kuzey Batı ve Kuzey Uç Eyaletlerinde gerçekleştirilen kampanya ile 47 okulda eğitim gören öğrencilere destek verildi" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, "Birleşmiş Milletler verilerine göre 2015 yılı itibariyle Kamerun genelinde 620.000 kişi HIV virüsü taşımakta olup, her yıl 33.000 kişi AIDS hastalığı yüzünden hayatını kaybediyor. 39.000 çocuğun HIV virüsü taşıdığı Kamerun'da, virüs yüzünden yetim kalan 310.000 çocuk olduğu belirtiliyor. Gerek Kamerun hükümeti, gerek donör ülkeler Kamerun'da HIV virüsü ile mücadele ve HIV virüsü taşıyıcılarının yaşam şartlarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyor" denildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş