DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TİKA, Afganistan'da Türkçe kursu açtı

TİKA, Afganistan'da Türkçe kursu açtı

04.06.2015 12:47:14
Afganistan'da çok sayıda projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Türkçe kursu açtı.

Sultan Raziye Kız Lisesi'nde düzenlenen kursun açılış törenine, Belh İl İktisat Müdürü Abdurrahman Samadi, Belh il Eğitim Müdürü Mevlevi Abdulaziz Aziz, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan ve kursiyerler katıldı.

Belh il Eğitim Müdürü Azizi, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçmişte İslam'ın merkezi olduğunu tarihi okuyan herkesin bildiğini, eskiden İslam dünyasının Türkiye'nin çevresinde toplandığını söyledi.

Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığını ifade eden Aziz, Türk devleti ve halkının, Afganistan halkının yaralarını sarmak için her zaman çaba gösterdiğini belirtti.

Aziz, 'Bir dili öğrenmek o ülke konusunda bilgi sahibi olmak anlamına da gelir, daha önce de olduğu gibi Türkçe kursunun açılması için çabalayan TİKA yetkililerine teşekkür ediyorum' dedi.

TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan da bir ülkenin gelişmesinin eğitimden geçtiğini, bu amaçla Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afganistan'da 90'a yakın okul inşa ettiğini vurguladı.

Karadoğan, 'Yaklaşık 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Türkçe, aynı zamanda dünya dilleri arasında en eski tarihe sahip olan dildir. Dünyada en çok konuşulan beşinci dil olan Türkçe, dünyadaki en zengin dillerden biridir' diye konuştu.

Afganistan'daki öğrencilerin Türkçeye olan ilgisini gördükten sonra kurs açma kararı verdiklerini söyleyen Karadoğan, kurs sayesinde 140 kız ve erkek öğrencinin Türkçe öğreneceğini, talep gelmesi durumunda kursların devam edeceğini bildirdi.

Törenin sonunda öğrencilerin eğitim süresince okuyacağı kitaplar dağıtıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cemil AYDIN

Evet canım benim İşid isimli zift örgüt tıpkı PKK gibi çok kullanışlı öyle değilmi sizinde işinize geliyor çünki ABD laboratuarlarında üretile Esedin İranın yeri gelir Suudların kullandığı Her derde deva bir örgüt bırakın bunları biz kimin kimlerle iş tuttuğunu çok iyi biliriz hakikatler sizi üzsede yeminli iran sempatizanları doğru bildiğimiz gerçekleri elan haykıracağız Rahmetli Mahir Kaynağın bir sözü vardır terör örgütlerinin menşeini arıyorsanız hangi ülkelerin bundan faydalandıklarına bir bakın der.Bu zift örgütlerden Esed ABD İran ve PKK ziyadesiyle faydalanıyorlar sen rahat ol dostum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş