DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

THY uçağı İstanbul üzerinde 7 saat 22 dakika uçtu

THY'nin İstanbul'dan Kanada'ya gitmek için havalanan uçağında 16 yaşındaki bir yolcunun rahatsızlanması üzerine İstanbul'a geri dönme kararı alan pilot, iniş ağırlığına ulaşmak için 7 saat 20 dakika boyunca Marmara Denizi üzerinde tur atarak, 6 ton yakıt tüketti.

4 Yıl Önce
2017-10-14 09:38:08

THY'nin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Kanada'nın Montreal kentine gitmek üzere 253 yolcusunu alarak saat 15.33'te havalanan Airbus 330-300 tipi, TC- JOA kuyruk tescilli uçak, kalkışından kısa bir süre sonra 16 yaşındaki genç kadın yolcu bayıldı. Uçağın kaptan pilotu durumu Atatürk Havalimanı Trafik Kontrol kulesine bildirerek iniş izni aldı.

İNİŞ AĞIRLIĞI GEREKİYORDU

Yakıt boşaltma sistemi bulunmayan uçak iniş için uygun iniş ağırlığına ulaşmak için 7 saat 22 dakika havada tur attıktan sonra yakıtını tüketti. Geri dönmek için toplam 75 bin TL'lik yakıt harcandı. Uygun iniş ağırlığına ulaşan uçak saat 22.55'te İstanbul Atatürk Havalimanı'na sorunsuz şekilde indi.

Uçağın altında bekleyen ambulansa alınan yolcunun durumunun iyi olduğu öğrenildi.

YOLCULAR İÇİN FORMÜL

DHA'dan Hüseyin Aslıyüce'nin haberine göre Yolculardan bazılarının otel hizmetinden yararlandırılacağı bir kısmının ise tahsis edilecek yeni uçakla saat 01.00'da Montreal'e gideceği bildirildi.

Kanada'dan bir aylık izine gelen Konyalı Battal Ok, şunları söyledi:

"İznim bitti, havalimanına geldim. Saat 14.05'te uçağımız kalkacaktı. 1 saat rötar yaptı. Havalandıktan kısa süre sonra bir arkadaşımız rahatsızlandı. Tekrar inme imkanımız yoktu. 8 saatte yakın İstanbul üzerinde uçtuk. Uçuş iyiydi. Sıkıntı yoktu. İlgi iyiydi. Herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bize iki seçenek verdiler. Gece saat 01.00'da uçak varmış, gitmek isteyen gidiyor. Kalan yolcular otele yerleştirilip pazar günü yolcu edilecekler."

"İSTANBUL'DAN İSTANBUL'A 9 SAATLİK UÇUŞ YAPTIK"

Yolculardan Ali Üstün ise "Bugün saat 14.05'te Montreal'e uçacaktık. Hava trafiği dolayısı nedeniyle 1 saat gecikmeli havalandık. Havalandıktan çok kısa bir süre sonra belki 10-15 dakika sonra 'Doktor var mı?' diye acil bir anons yapıldı. Sonradan öğrendim, 3 tane doktor olay yerine gitmiş. Yolculardan biri fenalık geçirmiş ve onun için uçak geri dönmek zorunda kaldı. İnsan sağlığı her şeyden önce gelir. Uçak, İstanbul hava sahası üzerindeyken doktorlar acil iniş durumunun kalktığını pilota bildirmişler, pilot da bu durum üzerine acil iniş yerine normal inişe geçti. Ve durumu izah etti pilot, anonslarla uçakta çok miktarda yakıt olduğu için yakıtı tüketmeden normal inişe geçemeyeceği için İstanbul-Çorlu arasında yaklaşık 7 saat civarında saat verdiler, uçtuk durduk. Anormal bir panik durumu söz konusu değildi. THY personelinin o konuda profesyonelce hareket ettiği söylemek mümkün. Bu 7 saatlik yakıtın boşaltılmasından sonra da inişi yaptık. Kısacası İstanbul'dan İstanbul'a 9 saatlik uçuş yaptık" dedi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

Akilsiz Pilot 7 saatte zaten kanadaya varirdin zaten inis yapmadin hangi Mason sana müdahale etti acaba

Görüş Bildir Bizimle Paylaş