SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Sefa Çetinkaya

Tezgâhtaki ilmihâl 2


17.10.2016

Sosyal medyada “Albaraka ile Marmara İlahiyat Fakültesi işbirliği …” diye başlayan bir haber gördüm. Bu paylaşımı yapan hocamız hikmet vb konularda ufkumuza derin kesikler açıyor. Zihnimiz o kesiklerden nefes alıyor. Muazzam…

Yine bir başka hocamız medeniyet tasavvuru vb ifadeleri ile yüreğin akıl fonksiyonunu izah ediyor. Fakat dersinden sonra sosyal medyada paylaştığı fotoğrafta sağ tarafında erkekler sol tarafında hanım kardeşlerimiz bulunuyor. İzhar edilen medeniyet söylemi sıkışıyor. Biz de sıkılıyoruz.

Tefsir dersi sonrası bir kare ile karşılaşıyorum sonra. Sonrası mâlûm. Sosyal medyada ilan edilme ihtiyacı ve haremlik selamlık ayrımı… Bir farkla; perde hocamızın kendisi oluyor. Ufak bir fark daha… Bu sefer sol tarafında erkekler sağ tarafında hanım kardeşlerimiz bulunuyor.

Davamız için yayın yapan bir yayın organından tanıtım programı daveti alıyorum. Bahsi geçen mevzulardan dolayı endişelerimi dile getiriyorum. Ve sosyal medya hesabında hanımlarla erkeklerin aynı sahneden paylaşılan fotoğrafını görünce haklı çıkıyorum.

Üniversite salonlarındayız. Hocamız geliyor. İslâm'ı anlatacak. Şeriatı olmayan bir akide taşıyan Hristiyanlık konuşulacak önce. Sonra akidesi olan İslâm'ın önemi gündeme gelecek. Kadın erkek karışık salonda mevzuyu limbik sistem mi yoksa frontal korteks mi işleyecek?

Cevabı şu konuşmadan alabilirsiniz:

Kardeşim hanım kardeşimiz ile nasıl tanıştın?

Hocam aynı sohbetlere geliyorduk.

Harika!

Bir hatıramı anlatmak isterim:

Bir gençlik kuruluşu var. Orada (yine dinimiz için) hanım ve erkek kardeşlerimiz toplantı yapacak. Bir kardeşimiz bu durumdan rahatsız olunca mütevelli heyetinden tanıdığı bir büyüğüne haber salıyor. Aldığı cevap şu: Kardeşim oralarda olmalıyız.

Böyle söylüyor çünkü gerçekten Müslümanların söz sahibi olması için “zamanı gelene” kadar bu şekilde İslâm'a aykırı olan durumların sineye çekilmesi gerektiğini düşünüyor.

Sosyal hayattan hanım kardeşlerimizi soyutlama çabası değil anlattıklarım. Bu benim haddime değil. Fakat onları korumak istiyorum. Onları Ümmetimin teminatı olarak görüyorum.

Ben İslâm'ın fundemantalisti değilim. Dinin yaşanır kılınması noktasında fıkhi çalışmaları önemsiyorum fakat kadın erkek ayrı organizasyon yapma imkânımız olmasına rağmen neden bu konuda emek vermiyoruz diye sormak ve sizden cevap almak istiyorum.

Sözün özü, tezgâhta olanın tasarrufu yapılır. Din alınıp satılan bir şey değilse “tasarruf hakkını” neye göre kullanıyoruz? Zaruretler 

başlığı altında Şeriatı olmayan bir akideye mi kayıyoruz yoksa işi kitabına uydurarak mı yol alıyoruz?YAZARIN TÜM YAZILARI

10.03.2017 ok
31.01.2017 ok
Dua
17.01.2017 ok
06.01.2017 ok
12.12.2016 ok
16.11.2016 ok
                    ok
    YORUM YAZ

YORUMLAR

Ebu Musab / 17.10.2016 16:06:41
Sefa hocam güzel bir konuya temas etmişsiniz.Allah razı olsun.Aslında şeytan bizi saptırmak için itikadımızdan öncelikle bir açılık sapma istiyor ki bu sapmaların en başında olan konulardan biride kadın erkek ilişkileri.Ve üzülerek görüyoruz ki o bir açılık sapma şimdi elli atmış derecelik açılara ulaşmış.Bu aşamada İslami cemaat,dernek,vakıf vb kurumlar bu konuya acilen el atması lazım, ilk olarak da şu kermeslerden başlasak sanırım yerinde olacak.Karma program yapma hususunda ilk fitne ateşini yakan malum yapının sonunda neleri mubah hale getirdiği hepimize ders olmalı diye düşünüyorum.
gonca / 17.10.2016 14:36:45
selam nasıl bir durumu eleştiriyorsunuz bilemiyorum lakin bir çiftin islami sohbette tanışmış olması da bence sevinilmesi gereken bir şeydir.takvayı hepimiz arzuluyoruz lakin tesettür de zaten sosyal olabilmek için lüzumlu değil midir.farz namazlar bu tur lememlere kefaret.erkekler için bomboş sokaklardan ziyade her an imtihan edilip zafer kazandıkları sokaklar bence daha hoştur.her sakınılan bakış cennetten bir huri sureti olur belki...not:email adresi geçersiz mecbur tutmuşsunuz yazdım.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.