DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Temmuz ayında 'kışlık yakacak' telaşındalar

Temmuz ayında 'kışlık yakacak' telaşındalar

14.07.2015 11:40:52
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yaşayan vatandaşlar, kışlık yakacak ihtiyacını gidermek için temmuz ayında ormanlık alanlardan kozalak ve odun parçaları topluyorlar.

Doğu Anadolu bölgesinin önemli ormanlık alanlarından birisine sahip Sarıkamış ilçesindeki 2 bin 500 rakımlı Suluder, Çamaşır Deresi ve Acısu mevkilerine giden vatandaşlar, çam kozalağı ve yakacak odun parçaları topluyorlar.

Kışlık yakacaklarını temin etmeye çalışan vatandaşlar, bunun yanı sıra fazla kalan kozalakları da satarak aile bütçesine katkı sağlamaya çalışıyorlar.

Tepe Mahallesi'nde yaşayan Turan Yenice, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ormanların, maddi durumu iyi olmayanların evlerini ısıtmasına yardımcı olmanın yanında adeta "hayat verdiğini" söyledi.

Sabah erken saatlerde eş ve çocuklarıyla birlikte ormana geldiklerini anlatan Yenice, "Kışlık yakacağı yaz aylarında hazırlamaya başlıyoruz. Orman olmazsa biz geçim sağlayamayız. Maddi durumumuz iyi olmadığı için ormana gidiyoruz. Günde 15-20 çuval kozalak topluyoruz. Ormanlarımızı kozalak ve odun toplayarak temizliyoruz. Çıkabilecek yangınları da önlemiş oluyoruz" diye konuştu.

Şenay Vanlı da ilçede kış mevsiminin uzun sürmesi nedeniyle hazirandan eylül ayına kadar dar gelirli vatandaşların yakacak derdine düştüğünü belirterek, "Kışın rahat edebilmek için yaklaşık 4 ay boyunca bu şekilde çalışmak zorundayız. Ayrıca kozalak çuvalını 3,5 liradan satarak, aile bütçesine katkı sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

isa gülli

senin gibi admlardan akıl alacak değiliz nede olsa sende pkk yı haklı görenkerdensin paralelci fetocu seni

Görüş Bildir Bizimle Paylaş