Tek başına iktidar bulunamıyor... İşte Konda'nın son seçim anketi

Konda'nın son seçim anketinde Ak Parti ve CHP'nin tek başına iktidar olacak oy oranına ulaşamadığı görülüyor. Bu kapsamda Ak Parti, olası durumu MHP ile birliktelikle aşıyor. Fakat ana muhalefet partisi için durum değişmiyor.

09.12.2019 09:21:38

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın MKYK toplantısında anlattığı Konda'nın kasım ayı anketi hakkındaki bilgilileri bugünkü köşesinden aktardı.

Selvi, "Konda'nın anket değerlendirmesinde iki tespiti yer alıyor" diyerek, şunalrı kaydetti:

"AK PARTİ DE CHP DE TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMIYOR"

"1- AK Parti iktidar çoğunluğuna ancak MHP ile oluşturduğu ittifakla ulaşabiliyor.

2- CHP bir türlü iktidar değişimini sağlayacak oy artışı ivmesini yakalayamıyor."

"OY VERMEYECEKLERİN ORANI BÜYÜK"

"Ankette bir de alarm işareti veren bir nokta var. Kararsızlarla oy vermeyeceğini beyan edenlerin oranı yüzde 33'e ulaşıyor. Kararsızlar dağıtıldığında ise AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 23.1, HDP 13.6, MHP 12.9, İYİ Parti 9.0, diğer 1.4 çıkıyor. Bu durumda cumhur ittifakı yüzde 52.9'a ulaşırken, millet ittifakı diğer partilerle birlikte 47.1 oluyor."

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE BENZER BİR TABLO"

"GENAR Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş'la da konuştum. “24 Haziran 2018'deki Cumhurbaşkanlığı seçimine benzer bir tablo oluştu” dedi. En son ekim ayında bir anket yapmışlar. Buna göre AK Parti yüzde 40, CHP yüzde 26, MHP yüzde 11.5, HDP yüzde 11, İYİ Parti yüzde 7.5 çıkıyor. Saadet Partisi'ni de içine aldığınızda ‘diğer' yüzde 4 çıkıyor. GENAR anketinde de iktidar bloku yüzde 51.5 çıkıyor. Bu sonuçlar iyi ama yanıltıcı olmasın. Çünkü kararsızlar partisi yüzde 33'le ikinci çıkıyor."

YENİ PARTİLER KURULURKEN KARARSIZLARIN OYU NEDEN ARTIYOR?

"Yeni partilerin kuruluş sürecinde kararsızların oranının bu denli yükselmesi neye işaret ediyor? Kararsızların kararı, seçimlerin kaderini de belirleyecek gibi gözüküyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)