SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "

TDV Etiyopyalılar için Amharca mealli Kur'an bastı

TDV, Etiyopya'da 15 bin Amharca mealli Kur'an-ı Kerim dağıtacak

TDV Etiyopyalılar için Amharca mealli Kur'an bastı
22.5.2019 16:21:10

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Etiyopyalı Müslümanların Kur'an-ı Kerim'i daha iyi idrak edebilmeleri için Amharca mealli Kur'an bastı.

Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde, TDV'nin "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında yapılan basım çalışmasının tamamlanmasıyla halka 15 bin Kur'an-ı Kerim dağıtılacak.

Ülkenin resmi dili Amharca'da hazırlanan meallerin yaygın olmaması nedeniyle Müslümanlar için büyük önem arz eden çalışma, Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi tarafından da destekleniyor.

Çalışma hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Cemil Alıcı, proje kapsamında şimdiye kadar 67 ülkede Kur'an basımının gerçekleştirildiğini belirtti.

Etiyopya'nın özellikle kırsal alanlarında gençlerin kitap halinde Kur'an'a ulaşmakta zorluk çektiğini söyleyen Alıcı, ramazan ayı bitmeden 6 bin mushafın dağıtılacağını toplamda ise 15 bin mealli Kur'an-ı Kerim'i ülke Müslümanlarıyla buluşturacaklarını dile getirdi.

- "Oromoca dilinde de basılabilir"

Alıcı, ülkede Amharca'yla birlikte Oromo dilinin de yaygın olduğunun hatırlatılması üzerine, "Etiyopya'da en yaygın dillerden biri de Oromoca. Bize bu konuda çok talepler geldi. Amharca Kur'an mealinin ardından Oromoca bir çalışma da başlatılabilir." ifadelerini kullandı.

TDV'nin, basmayı planladığı Kur'an meallerinin arasında Japonca, Nepalce, Bambaraca ve Urduca gibi diller de bulunuyor.

Etiyopya'nın ünlü alimlerinden Muhammed Sani Habib'in yaptığı meal çalışmasından faydalanan TDV, kitapları camiler başta olmak üzere, Kur'an kursları, yetimhaneler ve hastanelere de ulaştırmak istiyor.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR