DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TCDD ve Bağlı Ortaklıklarının 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi

TCDD ve Bağlı Ortaklıklarının 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi

04.06.2015 13:15:10
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, demiryolu ulaşımının devlet politikası olarak ele alınmasıyla başlayan süreçte kritik eşiğin aşıldığı, demiryolarının hızlı ve yüksek hızlı tren çağına girdiği bir noktaya gelindiğini söyledi.

Bakan Bilgin, TCDD Genel Müdürlüğünde, TCDD ve Bağlı Ortaklıkları, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile DEMİRYOL-İŞ Sendikası arasında yapılacak 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza programına katıldı.

Bugünün çok mutlu bir gün olduğunu, TCDD ve bağlı ortaklıklarındaki emekçileri kapsayan 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzası amacıyla biraraya gelindiğini ifade eden Bilgin, toplu iş sözleşmesinin ülkeye, bakanlığa demiryolarına, demiryolculara, işçilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde süreci yöneten, çok önemli katkıları olan ve önderlik eden Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile süreci kısa sürede sonuçlandıran taraflara teşekkür eden Bilgin, masanın bir tarafında işveren diğer tarafında işçi temsilcilerinin bulunduğunu, bu sözleşme döneminde kamu işveren kesimi olarak tüm imkanları kullanarak, masada işçiler lehine oturduklarını söyledi.

Gelecek dönemde konuşulacak ve görüşecek konular olduğunu anlatan Bilgin, "Geçici işçilerimiz, makinistlerimiz, 93'te işe başlayan arkadaşlarımız dahil olmak üzere daha başka konularımız var, olacak da süreç içinde. Tüm bu konulara önümüzdeki dönemde konuşarak, anlaşarak, teker teker çözüm yollarını bulacağımıza emin olmanızı istiyorum. Çünkü en büyük uzlaşma, anlaşma, demiryollarının gelişmesi, büyük demiryolu projelerinin hayata geçirilmesi ve işçiler ile tüm elemanların alın terlerinin karşılığının alınması olmalıdır" diye konuştu.

Demiryolları geliştikçe sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan ülkenin de gelişeceğini, demiryolu çalışanlarının imkanlarının da paralel şekilde artacağını ifade eden Bilgin, "Son yıllarda demiryollarında yapılan da tam olarak budur" dedi.

Demiryolu ulaşımının devlet politikası olarak ele alınmasıyla başlayan süreçte, bugün artık kritik eşiğin aşıldığı, demiryolarının hızlı ve yüksek hızlı tren çağına girdiği bir noktaya gelindiğine dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:

"Yüksek hızlı ve hızlı tren demiryollarının yapılması, mevcut demiryolu ağının neredeyse tamamının yenilenmesi, yolların sinyalli ve elektrikli hale getirilmesi, yerli demiryolu endüstrisinin temellerinin atılması, lojistik merkezler kurulması, üretim merkezlerinin Organize Sanayi Bölgelerinin demiryollarına bağlanması, demiryollarının da mimari ve kültürel yapılara sahip çıkılarak yaptırılması ve yaşatılması demiryollarımızın da sendikaların da bakanlığımızın da milletimizin de sevinç ve gurur kaynağıdır."

Bütün bu gelişmelerin işçi, memur, sendika ve özel sektörle birlikte gerçekleştiğini anlatan Bilgi, bu yıl demiryollarına 9 milyar liralık yatırım yapmayı planladıklarını, bu yatırımların düzenli ve planlı bir şekilde gelecek dönemde artarak devam edeceğini bildirdi.

Bilgin, bu büyük hamlede, demiryollarını ayağa kaldırma seferberliğinin en önemli aktörlerinden birisinin de işçiler olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, Müsteşar Yardımcısı Şaban Atlas, Türk-İş ve Demiryol-İş Başkanı Ergun Atalay, TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Özgürsoy ve TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız tarafından 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Daha sonra TCDD Genel Müdürü Yıldız; Bakan Bilgin, Atalay ve Özgürsoy'a yeni yüksek hızlı tren seti maketi hediye etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

işin aslı

kürt politakası derken eksik bırakmışsınız. kürtten daha çok Türklerin oyu başka partilere gitti. kobani olayları ve obama bağırtıları birçok Türkdeki birlikte yaşama umudunu kırdı. kendini bu ülkeye ait hissetmeyenlere ve onları bu şekilde şımartanlara Türk seçmenin de sandıkta tepkisi oldu. peşmerge geçişindeki şovu akpye oy veren Türkler elbette üzülerek izledi. size kalsa giden oy, kırılma sadece kürtlerin oysa asıl kırılma Türklerde. Açın gözünüzü

Görüş Bildir Bizimle Paylaş