DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tayland'da Müslüman ayrılıkçılara zeytin dalı

Tayland'da Müslüman ayrılıkçılara zeytin dalı

26.05.2015 20:00:56
Tayland'da cunta yönetimi, sürgündeki Müslüman ayrılıkçıların ramazan ayında ülkenin güneyinde memleketlerine gelmelerine izin verecek.

Tayland ordusunun bölge komutanına vekalet eden Albay Somdej Yotha, yerel basına yaptığı açıklamada, ordunun ramazan ayında "Malezya'da yaşayan isyancıların memleketlerini ziyaret etmelerine ve dini ibadetlerini yerine getirmelerine izin vereceğini" söyledi.

Taylandlı subayların bugün ayrıca bölgedeki en etkin ayrılıkçı hareketlerden biri olan BRN-C'nin eski üyeleriyle bir araya geldiği ve ordunun mesajının Malezya'da yaşayan isyancı örgüt liderlerine iletilmesini istediği belirtildi.

Ordunun davetinin, özellikle 2012-2013 yıllarında hükümetle yürütülen barış görüşmelerine katılan BRN-C'nin liderlerinden Hasan Taib ve 1960'larda kurulan Pattani Birleşik Özgürlük Örgütü'nün lideri Kastori Mahkota'ya gittiği belirtiliyor. Taib, Malezya'da yaşıyor. Mahkota'nın da uzun süredir İsveç'te ikamet ettiği biliniyor.

Cunta yönetiminin bu ay sonunda veya haziran ayı başında bölgedeki iki isyancı örgütün temsilcileriyle yeni görüşmelere başlaması bekleniyor.

Tayland'ın Müslümanların çoğunlukta olduğu güneyindeki Pattani, Yala, Narathiwat bölgeleriyle Songkhla'nın Malayca konuşulan beş yöresinde ilk kez 1980'lerin sonunda ortaya çıkan direniş hareketi 2004 yılında yeniden alevlenmişti. Bu bölgelerde yaşanan şiddet olaylarında 2004 yılından bu yana 6 bin 200 kişi hayatını kaybetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

salih kalkan

kim erdoğancı değilse o haindir düşüncesi saçma sapan düşüncedir. eleştiri kültürü ve farklılık biatçıların işine gelmez. itaatçılar kayıtsız şartsız şakşakçılık ister çünkü. siz siz olun hep şakşakçılarla yola düzülün. ama herkes itaatçı değildir. Gül niye kötü. başbakanlığı verdi ondan mı? Erdoğan'ı başbakan yapan chp li baykal değil miydi? yolu o açtı. başbakanlığı bıraktı dışişleri bakanı oldu dahaq ne yapsın.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş