DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tayland'da MERS paniği

Tayland Sağlık Bakanlığı, ülkede geçen hafta ilk MERS vakasının ortaya çıkmasının ardından Ortadoğulu hastaların tedavisini kabul etmeyen hastaneler hakkında yasal işlem başlatılacağı uyarısında bulundu.

23.06.2015 12:31:19

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Bakanlık yetkilisi Boonruang Triruangworawat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tayland'daki bazı hastanelerin, Corona virüsünün yol açtığı bulaşıcı solunum yolu hastalığı MERS taşıdıkları endişesiyle Ortadoğulu hastaları tedavi altına almamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, bu kişilerin naklinin, protokollerin ihlali anlamına geldiğini bildirdi. 

Boonruang Triruangworawat, Ortadoğulu hastaları kabul etmeyen özel hastaneler hakkında yasal işlem başlatılabileceğini söyledi. 

Tayland'da iki özel hastane, MERS taşıdıklarından şüphelenilen hastaları devlete ait enfeksiyon hastalıkları merkezine göndermişti. 

Ülkede geçen hafta Umman'dan gelen 75 yaşındaki bir adama MERS teşhisi konulmuştu. Önce özel bir hastanede tedavi altına alan adam daha sonra enfeksiyon hastalıkları merkezine nakledilmişti. 

Hastanın ailesinin üç üyesi de karantinaya alınmış, ancak şu ana kadar yapılan testler bu kişilerin MERStaşıyıcısı olmadıklarını göstermişti. 

MERS, ilk kez 2012 yılının Eylül ayında Suudi Arabistan'da ortaya çıktı. MERS vakaları ve hastalık nedeniyle ölümlerin çoğu da bu ülkede görüldü. Dünya Sağlık Örgütü, Şubat ayındaki açıklamasında, 2012'den bu yana MERS virüsü bulaşan 971 kişiden 356'sının hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selami

Kendisine katılmakla ve bir kürt olarak AKP'ye destek vermekle beraber AKP'nin son dönemlerdeki milliyetçi söylemlerini de kınıyorum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş