SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Tarihi Bosna evleri maketlerde hayat buluyor

Geleneksel Bosna evlerini ahşaptan renkli maketlere yansıtan Muamer Mujcic, başkent Saraybosna'daki küçük dükkanını ziyaret eden müşterilerini mütevazi evlerle tanıştırıyor.

Tarihi Bosna evleri maketlerde hayat buluyor
9.2.2019 14:36:28

Bu kültürün gelecek nesillere de aktarılmasını amaçlayan ahşap ustası Mujcic, tarihi Başçarşı'da bulunan 'Bosna Masalı'isimli küçük dükkanında Boşnak halk şarkıları sevdalinkalar eşliğinde geleneksel evlerin maketlerini yapıp boyuyor.

ESKİYE ÖZLEM

Eskiden insanların Bosna Hersek'te nasıl yaşadığını göstermek istediğini belirten Mujcic, "Bir Bosna evinin maketini elinize aldığınızda, o dönemde buradaki insanların nasıl yaşadığını görürsünüz. Aileler bu evlerde bir araya gelirdi. Hayat bugünkünden çok daha sade ve güzeldi." dedi

Tarihi Bosna evleri maketlerde hayat buluyor2

UZUN MESAİ GEREKTİRİYOR

Mujcic, minyatür evlerin ahşap kısmını atölyesinde, boyama ve süslemesini ise dükkanında yaptığını belirterek, bir ev maketini büyüklüğüne ve detaylarına göre 2 ila 5 günde tamamladığını söyledi.

Tarihi Bosna evleri maketlerde hayat buluyor3

"BU EVLER KÜLTÜRÜMÜZÜN ANLAM TEMELİDİR"

Mujcic, eski evlerin bir anlamda aileyi temsil ettiğini vurgulayarak, "Geleneksel Bosna evlerinde aile ilk sıradaydı. İnsanlar bu evlerde yaşar, çalışır ve ölürlerdi. Çocuklar evlerin geniş avlularında oyunlar oynardı. Bu evler kültürümüzün bir anlamda temellerini oluşturuyor" diye konuştu.

Tarihi Bosna evleri maketlerde hayat buluyor1


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR