SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Taliban Trump'ı çekilmeye zorluyor… 13 karakol daha kazandı

Taliban Trump'ı çekilmeye zorluyor… 13 karakol daha kazandı

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi bölgede ilerlemeye devam ediyor. Taliban sözcüsü yaptığı iki yazılı açıklamada merkezi hükümete bağlı 13 karakolu ele geçirdiklerini duyurdu.

Taliban Trump'ı çekilmeye zorluyor… 13 karakol daha kazandı
11.1.2019 18:04:41

Afganistan'da 2018 yılında ciddi bir ilerleme kaydederek ülkenin yaklaşık yüzde 47'sinde hakimiyet sağlayan Afganistan İslam Emirliği Hareketi birçok eyalette, merkezi hükümete saldırılarını arttırdı.

Taliban sözcüsü  Zebihullah Mücahid yaptığı iki yazılı açıklamada: "Badgis, Kunduz, Tehar, Herat, Baglan ve Belağ illerinde toplam 13 karakolu ele geçirdiklerini duyurdu.  

8446dfaa-c2c7-44a1-8d13-00ced1c32465

Taliban sözcüsü saldırılarda 122 Afgan askerinin öldürüldüğünü ve 59 askerin yaralandığını iddia etti. 2 asker ise esir alındı.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, son yıllarda hem NATO bünyesindeki hemde Kabil hükümetine bağlı askerlere büyük kayıp verdirten saldırılar düzenliyor. Ülkede kontrol alanını genişleten Taliban ile masaya oturmak isteyen Amerika ise Katar üzerinden müzakere alanını zorluyor.

Son olarak ABD başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlenen kabine toplantısında   “Sovyetler Birliği, terör tehdidi yüzünden Afganistan'da operasyon başlatmakta haklıydı” ifadelerini kullandı. Ardından Suriye'de olduğu gibi Afganistan için çekilme ifadeleri Beyaz Saray kulislerine yansıdı.

Hatırlanacağı üzerine Sovyetler Birliği, 1979'da Afganistan'a ordu yürütmüş 10 yıl süren operasyonun ardından bu ülkeden çekilmişti. Sovyetler Birliği, 1991'da dağılmıştı.

Öte yandan Afganistan'a ilişkin bir soruya yanıt veren Trump, "Generallerimize istedikleri tüm parayı verdim ancak Afganistan'da iyi iş çıkaramadılar. Afganistan'da 19 yıl savaştılar" diyerek, Afganistan için yolun sonuna geldiklerini resmi olarak duyurmuştu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR