DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

Takvim: HDP MGK'ya giremeyecek!

Kurulacak olan geçici hükümetin Erdoğan başkanlığında yapacağı MGK toplantısına HDP'lilerin alınmayacağı öne sürüldü...

21.08.2015 04:20:57

7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan tabloyla birlikte koalisyon hükümetinin kurulamaması, geçici seçim hükümetinin kurulacağı kesinleşmiş durumda. Geçici hükümet içinde yer alacak HDP'nin 2 Eylül'de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak MGK toplantısına HDP'lilerin alınmayacağı iddia edildi.

Takvim Gazetesi'nin haberine göre; İki ayda bir toplanan ve bu nedenle Ağustos ayı sonunda toplanması beklenen Milli Güvenlik Kurulu, 2 Eylül'de bir araya gelecek. Kurul, 2 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantının öncelikli gündemini PKK oluştururken, IŞİD ve 'paralel yapı'yla mücadele de masada olacak. Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek toplantıda "terör" olayları başta olmak üzere iç ve dış gelişmeler kapsamlı şekilde ele alınacak. Toplantıda, kurulması halinde, geçici hükümet üyeleri yer alacak. MGK'ya kabineden Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı katılabilecek. Böylece geçici hükümette bu bakanlıklarda görev yapacak isimler kritik MGK toplantısına katılabilecek. HDP, geçici hükümette yer alması halinde MGK'ya katılamayacak. Yeni seçim hükümetinde AK Parti'den 11 bakan yer alacak. Hükümette yer almak istemeyen CHP ve MHP, bakan vermeyecek. HDP ise 3 bakan verecek. AK Parti, bağımsız bakanlar için ince eleyip sık dokuyacak. AK Parti kurmayları, "Anayasa'da yazan neyse o yapılacak. HDP'ye bakanlık düşüyor ve verilecek. Başbakan öneride bulunacak. Ya bunları kabul edecekler ya da reddederlerse bağımsız atanacak. 'Biz A bakanlığını değil, B bakanlığını istiyoruz' diyemeyecek. Anayasa açık, teklif reddedilirse bağımsızlar olur. 'Hayır bunları istemiyoruz' diyemezler" ifadeleri kullanıldı. Bu arada HDP'ye bakanlık şansı veren CHP ve MHP'ye sosyal medyada sert tepki vardı.

SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, "Ekonomide, sosyal hayatta ve güvenlikte vebali, Türkiye'yi hükümetsiz bırakanlardır. Koalisyonun kurulamamasının nedeni olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı göstermek isteyenler Türkiye'nin çıkarlarını düşündükleri iddiasında bulunuyorlar" dedi.

TARİH: 1 KASIM

Hükümet kurulması için Anayasa'daki 45 günlük sürenin dolmak üzere. YSK, seçimin 1 Kasım'da yapılmasını öngören seçim takvimi taslağını dün tüm siyasi partilerin görüşüne sundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ekoltürk

Arkadaslar hamaneye bu demecinden dolayi inanmak istiyorum,zira iranda bir kanat sürekli ehli sünnetle ola.ihtilaflarin giderilmesini istiyor,ancak alcak bir el sürekli bunu engelliyor,iki defa osmanliya bir defada atatürk e gizli mektup yazilmis,tevhit birligi,islam kardesligi icin üzerimize düsen görevi yapmaya haziriz denmistir,ancak yine sianin öteki kanadi bunu sürekli engellemistir,arti sünni düsmanligini körüklemistir,iyi niyetliler ordada azinlikta kalmistir,ingiliz siasi tesbiti tam tesbittir,asla takiye degil

asimnesli

ŞU KIRMZI KİTABIN İÇİNDEKİLERİ BELİRLEYEN MGK mıBaşta Gülen Grubu oomak üzere tüm dini gruplara bu kitap paralel diye sokanlar zaten PKK yı kırmzı kitaptan çıkarttılar. Çözüm yapıyoruz diye...Zaten Hdp nni girmesine zaten gerek yokki.

abdullah_eroğlu

siz girdinizde ne oldu diye soran çıkarmı acaba....

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan