SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Tahir Elçi mezarı başında anıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minare'de çıkan silahlı çatışmada başından vurularak hayatını kaybeden Baro Başkanı Tahir Elçi, Ramazan Bayramı'nın son gününde mezarı başında anıldı.

Tahir Elçi mezarı başında anıldı
7.7.2016 12:31:19

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015'te, tarihi Dört Ayaklı Minare'nin tahrip edilmesi nedeni ile burada basın açıklaması düzenlemiş, basın açıklamasının ardından çıkan çatışmada, başına isabet eden kurşun nedeni ile hayatını kaybetmişti. Meslektaşları ve yakınları, Tahir Elçi'yi Ramazan Bayramı'nın son gününde mezarı başında andı. Hayatını kaybettikten sonraki ilk bayramda düzenlenen anma etkinliğine, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen, Baro avukatları ve vatandaşlar katıldı. Yasin-i Şerif'in okunması ile başlayan anma etkinliği dualarla sona erdi.

"Bu faili meçhul cinayet değildir"

Etkinliğin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Osman Baydemir, Tahir Elçi olayının bir faili meçhul cinayet olmadığını söyledi. Baydemir, şöyle konuştu:

"Bu bilinçli olarak bir katletmedir. Tahir Elçi fikirlerinden dolayı, düşüncelerinden dolayı önce televizyon kanallarında linç edildi, hedef gösterildi, kalemi kırıldı. Akabinde de alçakça katledildi. Tahir Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı. Müzakere döneminin, barış döneminin, sorunları diyalogla aşma döneminin bittiğinin ve aynı zamanda kanla, yıkımla, kaosla yeni bir dönemin, yeni bir sayfanın açıldığının ilanının cinayetidir. Bu itibarla da ben faili meçhul cinayet tabirini kabul etmiyorum. Çok açık, bariz hedef gösterilmiş, uygulanmış siyasi cinayettir."

Baydemir'in ardından konuşan Baro Başkan Vekili Ahmet Özmen ise bu bayramın, barış savunucularının, insan hakları aktivistlerinin, barış ve demokrasi isteyenlerin Tahir Elçi'siz geçirdikleri ilk bayram olduğunu söyledi. Özmen, "Diyarbakır Barosu olarak, meslektaşlarımız ile beraber bugün mezarı başında Tahir Elçi'yi ziyaret etmek istedik. Kendisini minnetle hürmetle yad ediyoruz" dedi.

Öte yandan, Tahir Elçi'nin mezarının üstünde, 28 Kasım 2015'te Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı son konuşmadan bir bölüm ile Nelson Mandela'ya ait, "Ölüm kaçınılmaz bir şeydir. Eğer ülkenize ve halkınıza karşı görevinizi yerine getirmişseniz huzur içinde yatabilirsiniz" yazısının işlendiği görüldü. Etkinlik okunan duaların ardından sona erdi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 23.7.2019 13:56:28
Bence suriyeli lerin biran önce güvenli bölgelere nakledilmeliler.kendi ülkemide misafir olduk istemiyoruz. Devletimiz gerekeni bir an önce yapmalı saygılar.
ressam / 6.5.2018 23:58:04
Allah aşkına bunu yaparlarsa Suriyelilere ihanet etmiş olurlar Türkiye savaş olsa yunan Avrupa trüklere vatandaşlık verse ben kabul etmem razı olmam peki ana doluda herkes giderse başkaları gelir ..o zaman sureye vadedilmiş topraklar İsrail geleceğin planı boşluğunda onlar dolduracaklar pyd savaşmamızın anlamadı kalmamıştır.. Uygurlar kazaklar baş kurtlarda ekonomi yönden kötü onlara vereydiler maaş var evde verecekler vallahi ev alamadı asıl mülteci biziz evi olmayan zaten Türk halkı mülteci acaba suriye vatandaşı mı olsam diye düşünüyorum
Cengiz / 6.7.2017 15:35:41
Yedek vatasdiklik verilsin Bari yurtdisina cikmalari kolaylasir ayni sartlarda kendinizi sorgulayin
murat hastürk / 4.7.2017 18:01:09
Duvara toslayacaklarda ama nerede, hesap kitap yapmadan öttürdüğüm düdük bir yere kadar, sonu da felaket ! Dokunulmazlığında bir son kullanım tarihi var sonsuz değil.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR