Taciz suçlamalarını kabul eden Hasan Ali Toptaş'ın filmi de iptal

20'ye yakın kadını taciz ettiğini itiraf eden yazar Hasan Ali Toptaş'ın 'Kuşlar Yasına Gider' adlı romanının film haline getirilme projesi iptal edildi. Senaryo yazımının desteklenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verdiği 12 bin TL'lik kredi iade edilecek.

11.12.2020 11:59:34

20'ye yakın kadını taciz ettiğini itiraf eden yaza Hasan Ali Toptaş'a tepkiler çığ gibi büyüyor.

Everest Yayınları'nın artık Hasan Ali Toptaş ile çalışmayacaklarını açıklamasından sonra 'Kuşlar Yasına Gider' adlı romanından sinemaya uyarlanacak olan film de iptal edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şubat 2020'de 2020-1 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı'nın Desteklenen Senaryo ve Diyalog Yazım Projeleri kapsamında 'Kuşlar Yasına Gider'e 12 bin TL kredi vermişti.
Projenin iptal edilmesiyle birlikte 12 bin TL kredi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iade edilecek.

Yapımcı Müge Büyüktalaş ile yönetmen Ali Aydın yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Geçtiğimiz yıldan beri geliştirme sürecine devam etmekte olduğumuz Hasan Ali Toptaş'ın aynı isimli romanından uyarlanan 'Kuşlar Yasına Gider' film projesinin son günlerde ortaya çıkan haberler doğrultusunda iptaline karar vermiş bulunmaktayız. Kamuoyunun bilgisine sunarız. Saygılarımızla."

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası da bu yıl Hasan Ali Toptaş'a verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü de yazardan geri alındığını açıkladı. Ödül kurulu yaptığı açıklamada, "Hasan Ali Toptaş ile ilgili bu iddiaları yok sayamayız, hoş göremeyiz, görmezden gelemeyiz. İnsani, ahlaki, vicdani, edebi sorumluluğumuz gereği Toptaş'a verdiğimiz ödülü geri çekmeye karar verdik” dendi.

Öte yandan 'yazar ajanı' Barbaros Altuğ da sosyal medyadan yaptığı açıklamayla artık Toptaş'la çalışmayacağını duyurdu.

Birçok okur tarafından "Doğu'nun Kafka'sı" olarak tanımlanan yazar Hasan Ali Toptaş öceki gün sosyal medyada kendisi hakkında birçok kadın tarafından yazılan 'tacizci' iddialarını kabul edip özür dilemişti.

Kaynak: HaberTürk

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)