Tacettin Diker kimdir?
Tacettin Diker kimdir?

Tacettin Diker kimdir?

Tacettin Diker, 1923 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Karagöz ve kukla sanatçısı olan Tacettin Diker, 1930'lu yıllarda bu sanata ilgi duydu. İlk gösterisini 1948 yılında Karagöz olarak Beylerbeyi'nde yaptı. 1976-2011 arasında Akbank Karagöz ve Kukla Tiyatrosu'nu yönetti. 1997'de açılan Çocuk Vakfı Karagöz Okulu'nun sanat yönetmenliğini uzun bir süre devam ettirdi. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ziraat Bankası'nda görev yapan Tacettin Diker, 25 yıl sonra buradan emekliye ayrıldı. 

Geleneksel halk tiyatrosu türlerinden meddah, karagöz, kukla, ortaoyunu, hokkobaz, köçek, İncili Çavuş, Nasreddin Hoca gibi sanatlarla ilgilendi, tiyatroya ve sinemaya uyarlanan geleneksel karagöz ve kukla oyunlarında rol aldı.

Radyo programları, televizyon dizileri ve belgesellerde geleneksel sanatları tanıtan Tacettin Diker, yurt içinde 65 yıl boyunca yurtiçinde ve yurtdışında karagöz sanatını temsil etti.

1990 yılında Türkiye'de kurulan Uluslararası Unima Kukla ve Gölge Oyunu Birliği'nin kurucuları arasındadır.

 

1974'ten beri 41 kez ödül alan ve ayrıca 2010'da UNESCO'nun seçtiği Somut Olmayan Kültürel Miras kapsamında "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülünü aldı.

Tacettin Diker, tedavi gördüğü Hastanede 31 Mart 2014 günü öğle üzeri hayatını kaybetti.

Tacettin Diker'in yazdığı ve sahneye koyduğu oyunlar şöyle:

"Mani Muhaveresi, Mehter Takımı, Palyaçolar, Rüya, Sandal, Saz Takımı, Sünnet Oyunu, Ters Evlenme (Görücüler), Ters Evlenme (Final), Balet, Caz Topluluğu, Çengi, Futbol, Hacivat Balık Tutuyor, Hacivat'ın Karagöz'ü Aşağıya Çağırması, Karagöz TV, Karagöz'ün Balık Tutması, Macar Dansı."

Tacettin Diker Kimdir?

Doğum Tarihi:1923
Ölüm Tarihi:31 Mart 2014
Mesleği:Karagöz ve Kukla Sanatçısı
Ünvanı:Karagöz ve Kukla Sanatçısı