Suudlar Esed'i devirmeyi planlamış

WikiLeaks'in yayımladığı belgelerden birinde, Şam yönetimine karşı 'uzun zamandan beri düşmanca bir tavır takınan' Suudi Arabistan'ın, intikam alınabileceğini düşündüğünden Beşar Esed'i devirmeyi planladığı öğrenildi.

08.07.2015 15:15:51

Sputnik'in haberine göre, İfşaat silsilesine devam eden WikiLeaks cuma günü Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı yazışmalarından oluşan ve Riyad yönetiminin 'gizliden gizliye çevirdiği işleri' gün yüzüne çıkaran 60 bin yeni belge yayımlamıştı.

'O MALUM YÖNETİMİN ACIMASIZLIKTA NE KADAR İLERİ GİDEBİLECEĞİNİ BİLEMEYİZ'

Nitekim bu yazışmalardan birinde şu ifadelere yer verildiği görüldü: ''O malum yönetimin acımasızlıkta ne kadar ileri gidebileceği ve hedeflerine ulaşmak için her yola başvurabileceği düşünülünce, ülkemizi ne denli büyük bir tehlikenin beklediği de kendiliğinden anlaşılıyor. Bu sebeple Suriye'deki rejimi devirmek hayati bir önem taşıyor.''

'TAVRIMIZI GERİ ÇEVİRMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Yazışmalardan biri de, Şam yönetimine karşı 'önceden beri düşmanca bir tavır takınan' Suudların, bunun intikam getirebileceğinden korktukları için Esed'ı devirmeyi planladıklarını ortaya koydu. Yazışmada ''Krallık katı bir tavır aldı ve artık bunu geri çevirmek mümkün değil'' dendiği öğrenildi.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

'BAŞKALARININ DA İŞİNE YARAR'

Bununla birlikte yazışmalarda Esed'ın devrilmesinin sadece Suudi Arabistan'a değil, bazı Körfez ülkeleri gibi Şam yönetiminin karşısında konumlanan birçok devletin 'işine yaracağı'  ifade edildi.

BEYRUT'A ROUMIEH İÇİN YARDIM YAPMAYI UYGUN BULMUŞ

Bu arada WikiLeaks'in yayımladığı diğer belgeler de, Esed hükümetini 'acımasızlıkta sınır tanımamakla' suçlayan Riyad'ın, Lübnan'ın insan hakları ihlalleriyle 'ünlü' Roumieh Hapishanesi için Beyrut yönetimine milyon dolarlar değerinde yardım yapılmasını da 'ülkenin çıkarlarına uygun bulduğunu' ortaya çıkardı.

Lübnanlı güvenlik güçlerinin Roumieh Hapishanesi'ndeki tutuklulara işkence yaptığını gösteren videolar, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve BM'den tepki görmüştü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)