SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
Suudiler’den tepki çeken destek: Kalplerimiz sizinle Allah, İsrail’i ve halkını korusun

Suudiler’den tepki çeken destek: Kalplerimiz sizinle Allah, İsrail’i ve halkını korusun

Tanınmış bazı Suudi gazeteci ve aydınların, son savaşlarda Hamas’a değil, İsrail’e destek destek vermeye başladığı görüldü. Cidde'deki Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi'nin eski direktörü araştırmacı-yazar Abd Al-Hamid Al-Hakim, attığı bir tweette, “Kalplerimiz sizlerle. Allah İsrail’i ve halkını korusun” dedi.

Suudiler’den tepki çeken destek: Kalplerimiz sizinle Allah, İsrail’i ve halkını korusun
10.5.2019 12:12:06

İsrail, The Jerusalem Post gazetesinde çıkan bir haberde, bazı Suudi aydın ve gazetecilerin son savaşlarda Hamas'a değil, İsrail'e destek destek verdiği belirtildi. Cidde'deki Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi'nin eski direktörü araştırmacı-yazar Abd Al-Hamid Al-Hakim “Kalplerimiz sizlerle. Allah İsrail'i ve halkını korusun” dedi.

SUUDİ GAZETECİ VE AYDINLAR, HAMAS'A DEĞİL
İSRAİL'E DESTEK VERDİLER

Orta Doğu Medya Araştırma Enstitüsü'nden (MEMRI) çıkan bir haber göre, bazı önde gelen Suudi gazeteciler ve aydınlar, Hamas'la olan son ihtilaflarında İsrail'i destekledikleri hakkında tweetler attı.
Savaşlara verilen bazı tepkilerde de, krizi başlattığı için İran suçlandı.

alhakem

AL HAKİM'DEN, TEPKİ
ÇEKEN İSRAİL DESTEĞİ

Cidde'deki Orta Doğu Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi'nin eski direktörü Suudi araştırmacı-yazar Abd El-Hamid Al-Hakim, yazdığı yazılarda ve attığı Tweetlerde İsrail'e destek vererek, bölge ülkelerini ve dünyayı sorumluluk almaya ve Hamas'la yüzleşmeye çağırdı.
Al-Hakim'in, İsrail'e destek verdiği ve 4 Mayıs'ta attığı Tweet şöyle:
“Kalplerimiz sizlerle. Allah İsrail'i ve halkını korusun. İran'ın hain elinin ve Gazze'deki ajanlarının İsrail halkına ulaşmasına izin vermeyeceğiz. sadece İsrail'in değil, bölgedeki tüm ülkelerin ve uluslararası toplumun ‘bir bütün olarak' sorumluluğu var. Araplara diyorum ki: İran'daki bu katillerin ve ajanların Kudüs'e hükmetmesini istiyor musunuz ?!”

SUUDU ELÇİLİĞİ'NİN KUDÜSE
DESTEKLENMESİNE İZİN VEREMİŞTİ

Al-Hakim, bir yıl önce de, her iki ülkenin başkentlerinde karşılıklı olarak Suudi ve İsrail elçiliklerinin açılması konusunda desteğini attığı Tweetle duyurmuştu. Suudi elçiliğinin de İsrail'in başkent ilan ettiği Kudüs'te açılması gerektiğini de söylemişti.

SUUDİ GAZETECİ EL ŞEYH DE
İRAN VE HAMAS'I SUÇLADI

El Cezire gazetesi için yazan kıdemli Suudi gazeteci Muhammed Aal El Şeyh de, attığı Tweet'te İran ve Hamas'ı suçlayarak, şunları söyledi:
“İranlı yetkililer, Hamas'a İsrail ile ‘ihtilafı' tırmandırmaları yönünde talimat verdiler ve Hamas itaat etti: Sonuçta İsrailli bir kişinin yaralanmasına karşı, yedi Filistinli öldü.
İran'ın, ABD'nin yaptırımlarına karşı misillime baskılarından en çok etkilenen ise Gazze halkı.”

HAMAD

‘BEDELİNİ İSE
FİLİSTİNLİLER ÖDÜYOR'

Başka bir Suudi yazar ve aydın Dr. Turki Al-Hamad ise, “Yaşananlar sürekli tekrarlanan bir döngü: Gazze'den İsrail'e roketler atılıyor; İsrail, Gazze'yi bombalıyor. Ve araya arabulucular giriyor, çatışmalar duruyor. Bu bir ‘direniş' dostum. İran ve Türkiye'nin başları dertte; bedelini ise Filistinliler ödüyor. ”

KAHTANİ

‘İSRAİLLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ'

İsrail'e destek veren Muhammed Al-Kahtani isimli bir Suudi ise, attığı Tweet'de, “Silahsız sivillere 200'den fazla roket ateşleyen terörist Hamas'ın terör saldırısından sonra İsrail'deki kuzenlerimizin yanındayız. Allah, İsrail'i korusun ve terörist Hamas ve onu destekleyen herkes karşısında zafer kazandırsın” dedi.

Suudi Arabistan medyasında son yıllarda, özellikle Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın yönetimin başına geçmesi ve ABD ile yakınlaşmasından sonra Yahudi devletine yönelik tutumlarda kademeli bir çözülme yaşanıyor. MEMRI'daki bir habere göre, Suudi-İsrail yanlısı sesler birkaç yıldır kendilerini hissettiriyorlar.

İRAN, SUUDİ ARABİSTAN VE
İSRAİL İÇİN ORTAK DÜŞMAN

Özellikle Suudi Arabistan ve İsrail'in, İran'ı ortak bir düşman görmesinden sonra iki ülke arasındaki yakınlaşma her geçen gün büyüyor. Suudiler, Yemen'deki Suudilerin şu anda savaştığı Husi isyancılarına silah veren İran'ı varoluşsal bir tehdit olarak görürken; İsrail'i en azından düşmanının düşmanı olarak görüyorlar.

Suudi medyasının çoğu ise, İsrail'e düşman olmaya devam ediyor.
Öte yandan Veliaht Prens Bin Selman'ın yönetimin başına geçtiği günden beri ABD ve İsrail ile olan yakınlaşmasını eleştiren çok sayıda din adamı ve aktivistin gözaltına alıp, tutuklattığı biliniyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

mehmet / 12.5.2019 21:56:24
ebusüfyanın torunları başka ne beklenir ki ebul hakem dedeleriniz bu yanlışı hep yapıyor ve sonuçları belli
KAMİL ÖMEROĞLU / 11.5.2019 09:05:37
Bırakın kendilerine Müslüman demeleri bunlar insan bile olamaz zira öldürülen bebeklerin ne dini ne de bir mezhebi var bu kendilerine Müslüman diyen Suudi insancıkları insan bile olamamış....
/ 11.5.2019 01:57:19
Islamiyet Arabistan'dan çıkmıştır ama malesef islamiyet şimdiye kadar ne çektiysedw bu Araplarda çekmiştir ve malesef ki halada çekmeye devam ediyor Arap halkları ne yapıyor buna karşı onuda bilemiyorum benim şimdiye kadar gördüğüm araplardan bu siyonist ve emperyalist rejimlere karşı şimdiye kadar koca bir hiç malesef
mayıs / 10.5.2019 16:40:04
gören gozun görmez yazan elın yazmaz konuşan dılın konuşmaz olsun . Alllah arabıstana verdiği zenginliği alsın onlrı fılıstınlerın durumuna dusursun
Allah sorar / 10.5.2019 14:45:27
Yüce ALLAH bunun hesabını birbir sizden soracak. Peygamber efendimiz ve ona sadık ümmeti sahabeler olmasa siz araplar sevilecek insanlar hiçbir zaman değilsiniz. Siz insan değilsiniz.
İsmail Apak / 10.5.2019 13:57:38
YÜCE RABBİM ŞU MÜBAREK RAMAZAN HÜRMETİNE FİLİSTİNLİ MAZLUMLARA SIRT ÇEVİRİP; SİYONİST İSRAİLE DESTEK VEREN TÜM SUUDİ YÖNETİCİ GAZETECİ NE VARSA HEPSİNE AKIL FERASET VERSİN. İZAN VERSİN. AKIBETLERİNİ YAKİN EYLESİN.
/ 10.5.2019 12:42:10
Turkcede bi deyim var kopeklerin duasi kabul olsa gokten kemik yagardi....
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR