SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Suudi Arabistan, Mısır ve BAE Sudan'a baskı yapıyor; Sevakin Adası'ndan kötü haber

Suudi Arabistan, Mısır ve BAE Sudan'a baskı yapıyor; Sevakin Adası'ndan kötü haber

Sudan'da Ömer El Beşir'i deviren Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el Burhan, Türk askeri için üs olması planlanan Sevakin Adası için 'Sudan’da yabancı bir askeri mevcudiyetin olmasına razı olmayacağız” dedi.

Suudi Arabistan, Mısır ve BAE Sudan'a baskı yapıyor; Sevakin Adası'ndan kötü haber
25.4.2019 13:28:33

Sudanlı diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, El Beşir hükümeti döneminde yapılan bir anlaşma ile Sevakin Adası 99 yıllığına Türkiye'ye tahsis ediliyordu. Fakat bu anlaşmanın iptali için girişimlere başlanmış durumda.

Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberine göre Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin darbe yönetimi üzerindeki baskıları sürüyor. Bu baskanın kanalize olduğu konuysa Türkiye-Sudan arasında anlaşmaya varılan Sevakin Adası.

Suudi Arabistan, Mısır ve BAE'lerinin siyasi ve ekonomik baskısını hissettirdiği Sudan'da henüz protestolar devam ederken Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el Burhan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada  “Sevakin, Sudan'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Değeri maddi bir bedelle ölçülemez, tarihi satılamaz. Topraklarımızın egemenliğine önem verdiğimizi vurguluyoruz. Sudan'da yabancı bir askeri mevcudiyetin olmasına razı olmayacağız" dedi.

99_14

2442598_39509bf06691e2f8f5522ba68aea2865

TÜRKİYE'YE AYRILMASI İÇİN ZAMAN VERİLECEK

Diplomatik kaynaklar, Geçiş Konseyi'nin, Ankara'ya Sevakin Adası'nı tahliye etmesi için mayıs sonuna kadar mühlet vermeye hazırlandığını belirtiyor.

Suudi Arabistan, Mısır ve BAE'nin arkasında olduğu bu adımın Kızıldeniz'deki Ada'da askeri üs kurmayı planlayan Türkiye'nin bölgedeki varlığını sınırlamayı hedefleyen bir hamle olduğu düşünülüyor.

(İlgili habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1077238_2


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR