DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr'in Mısır ziyareti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr'in Mısır ziyareti

7 Yıl Önce
2015-05-31 23:58:57
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'i kabul etti.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr ile bölgesel gelişmeleri ve ikili ilişkileri görüştü.

Sisi, çeşitli zorlukları aşmada iki ülke arasında iş birliği ve koordinasyonunun önemini vurgulayarak, Suudi Arabistan'ın Mısır'a tutumundan övgüyle söz etti.

Körfez ülkelerinin güvenliğinin önemine işaret eden Sisi, bu ülkelerin emniyetinin Mısır'ın emniyetinin parçası olduğunu ve bunun için Arap ülkeleri arasında iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Libya, Yemen ve Suriye gibi bölgesel konuları da ele alan Sisi, Arap ülkelerinin güvenliği için Ortak Arap Gücü oluşturulmasının önemini anlattı.

Sisi, bu gücün hiçbir kesime karşı olmadığını, Arap ülkelerinin zorluklar karşısında çıkarlarını savunmada omuz omuza durabileceğinin açık mesajı olduğunu ifade etti.

- Dışişleri Bakanı el-Cubeyr

Dışişleri Bakanı el-Cubeyr de Sisi'ye Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in selamını ileterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değindi.

El-Cubeyr, terörle mücadele, barış ve istikrarın tesisi ile bölgedeki dengelerin korunması gibi konularda karşılaşılan sıkıntılara bakıldığında ikili ilişkilerin daha da arttırılması gerektiğini vurguladı.

Bir günlük resmi temaslarda bulunmak üzere öğle saatlerinde Kahire'ye gelen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr, görüşmelerinin ardından Mısır'dan ayrıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş