DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Süryaniler'den flaş istek!

Süryaniler, Diyanet'e devredilen mülklerinin iade edilmesini istedi.

5 Yıl Önce
2017-06-24 16:55:40

Mardin'de Süryanilere ait bazı kilise, manastır ve mezarlıkların Hazineye aktarıldığı, buradan da Diyanet İşleri Başkanlığına devredildiği ortaya çıktı. Süryaniler, Diyanet'e devredilen mülklerin kendilerine iade edilmesini istedi.

Mardin'in büyükşehir olmasının ardından 2012 yılı sonunda valilik tarafından kurulan Tasfiye Komisyonu, tüzel kişiliği sona eren kurumların mülklerini paylaştırmaya başladı. Komisyon, kentin ilçelerinde bulunan Süryanilere ait bazı kilise, manastır ve mezarlıkları Hazineye, buradan da Diyanet İşleri Başkanlığına devretti. Karara tepki gösteren Süryaniler, konuyu yargıya taşıdı. Süryaniler, söz konusu mülklerin Süryani vakıflarına verilmesini istedi.

KİLİSE VE MANASTIRLAR SAHİPLERİNE VERİLMELİ

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Ramazan hatırına müjdeli haber beklediklerini belirten Süryani Kültür Derneği Başkanı Ayhan Gürkan, “Bu ayıptır, bu büyük bir hatadır. Bir an önce düzeltilmesini istiyoruz. Bunların burada var olan vakıflara devrini istiyoruz. Bize ait olan kilise ve manastırlar tekrar sahiplerine verilmeli” dedi.

Midyat Süryani Kiliseleri Vakfı Başkan Yardımcısı Yusuf Türker ise, Midyat'ta iki tane Süryani vakfının bulunduğunu belirterek, “Bunlar vakıflara devredilmeli. Çünkü vakıflar da devletin kurumudur. Burada cemaat olmazsa bunlara kim bakacak. İadesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (4)

AAA

Cesaretle olmak lazım. Kendi evin elinden alınsa oturup beklicekmisin acaba. Süryaniler de Türk vatandasi. Onları dışlamak için bir neden yok. Haksiz yerse alınmış. Bu arada ayasofya ne alaka. Gidecek Cami-i yeterince var onları doldurup devamı düşünün.

cumali

suryani malları memlekete suryani varmı hala... ancak öylede olsa kimsenin malı kimseye helal değil

sss

Elin süryanisi bile mülkümü ver deme cesaretini gösterirken biz garip kalmış ayasofyamızı dahi açamıyoruz.Bağımsızmıyız gerçekten ?

...

Elin süryanisi diye hitap ettiğin milletin ortadoğuda nasıl bir uygarlığının tarihinin olduğunun bilincindemisin bu arada ayasofyayı alan fatih sulta mehmet aldı o zaman hak ve hukuk varmıydı bilemem gerçi şimdide pek olduğunu söyleyemeyiz

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş