DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

BURSA

20:13

04:06
20:13
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:58

03:52
19:58
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:40

03:37
19:40
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
19:24
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:09

03:20
19:09
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:16:00

İftar vakti

ANKARA

19:58

03:52
SAHUR
19:58
İFTAR

ERZURUM

19:24

03:19
SAHUR
19:24
İFTAR

Suriyeli sığınmacılar için 'seferber' oldular

Suriyeli sığınmacılar için 'seferber' oldular

20.06.2015 11:20:42
HALİL FİDAN - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı ile birçok kurum ve yardım kuruluşu, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oldu.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Tel Abyad ve Rasulayn bölgesine yönelik hava bombardımanının yanı sıra PYD'nin baskısından kaçan Suriyeliler, çareyi Türkiye'ye sığınmakta buldu.

Son iki haftada bölgeden Türkiye'ye 23 bin 350 civarında Suriyeli giriş yaptı. Sığınmacıların barınmaları için AFAD ekipleri gece gündüz demeden çalıştı, Akçakale Sınır Kapısı'nda oluşturulan kayıt merkezinden kontrollü şekilde alınan Suriyelilerin bir kısmı akrabalarının yanına, yakını olmayanlar ise Mardin ve Gaziantep'teki kamplara yönlendirildi.

Olayların başladığı ilk günden itibaren bölgeye gelen Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü çalışanları da basın mensuplarının işlerini kolaylaştırmak için çalıştı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ekipleri ise geçişlerin başladığı 3 Haziran'dan itibaren sığınmacıların kayıt işlemleri için yoğun bir çaba harcadı. Kepezli ve Zenginova mahallelerinden Türkiye'ye geçiş yapan Suriyelileri minibüslerle Akçakale Sınır Kapısı'ndaki kayıt merkezine ulaştıran ekipler, sığınmacılara geçici kimlik verdi. Daha sonra 30 kişiden oluşan göç uzmanı ve personeli Türkiye'ye sığınan tüm Suriyelilerin biyometrik kayıtlarını yaptı.

- Sığınmacılara gıda hizmeti

Türk Kızılayı da sınırdan geçen sığınmacıların acil ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Görevliler, Türkiye'ye geçişi sağlanan Suriyelilere 27 bin 360 şişe su ve 30 bin paket yüksek enerjili bisküvi ikramında bulundu.

Suriyelilere sıcak yemek ulaştırmak için ikram aracını bölgeye gönderen Türk Kızılayı, sığınmacılara çorba çıkarıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyeleri ise sığınmacılara halen iftarda yemek hizmeti veriyor.

Sağlık Bakanlığı görevlileri de Suriyelileri sağlık taramasından geçirdi, ücretsiz ilaç verdi. Risk grubundakiler ise çocuk felci ve kızamık aşısı yapıldıktan sonra ülkeye alındı.

- Yardım kuruluşları bölgeye akın etti

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, bölgeye gönderdiği ekipleriyle kayıt esnasında sığınmacılara bebek maması yardımı yapıp, gıda kolisi dağıttı. Vakıf ayrıca misafirlere battaniye yardımında bulundu.

İyilik-Der ise hayırseverlerin desteğiyle temin edilen un, bisküvi ve bebek bezi gibi malzemelerin bulunduğu insani yardımları Akçakale'deki 10 bin sığınmacıya ulaştırdı.

Farklı kentlerden çok sayıda sivil toplum kuruluşları da bölgedeki sığınmacılara çeşitli yardımda bulundu.

Ayrıca, bölgede Göç İdaresi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı gibi kuruluşlardan yaklaşık bin personel görev aldı.

- "Ramazanı zehir ettiler"

Sığınmacılardan Sama Emir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sığındıkları Türkiye'de çok iyi ağırlandıklarını söyledi.

Evlerine dönmek istediklerini ancak oradaki grupların buna izin vermediğini belirten Emir, "Bu sıcak ramazan gününde evlerimize dönmek için sınırda bekliyoruz ama izin vermiyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık. Burada her türlü sorunumuz anında gideriliyor ama oradaki insanlar bize ramazanı zehir etti" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan