DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi

Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi

7 Yıl Önce
2015-06-03 16:18:10
İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'de ılımlı muhalefeti eğitme planını bölgede terörün başını çeken Esed'den kurtulmak için sürdüreceklerini söyledi.

Birleşik Krallık'ta geçen ayki genel seçimin ardından İngiliz parlamentosunda yapılan ilk "Başbakan'a Sorular" oturumunda konuşan Cameron, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı krizine ilişkin İngiltere'nin ne yapabileceğinin sorulması üzerine, sığınmacılara yardımlarının süreceğini ancak asıl önemli olanın bu insanların Irak veya Suriye'ye geri dönmelerinin sağlanması olduğunu kaydetti.

Her iki ülkede halkların isteklerini karşılayacak ve onları temsil edecek hükümetlere ihtiyaç duyulduğunu belirten Cameron, şöyle konuştu:

"Irak'ta Başbakan Haydar el-İbadi hükümetiyle bir ilerleme kaydedildi. Ancak bu hükümetin hem Sünnileri hem de Şiileri temsil ettiğinden emin olmalıyız. Suriye'de ise durum çok daha kötü. Diğerleriyle birlikte Suriye'deki ılımlı muhalefeti eğitme planını sürdürmeliyiz ki bu ülkede bir geçiş süreci sağlansın ve bölgedeki terörün başını çeken Esed'den ve Esed rejiminden kurtulalım."

- İngiltere henüz askeri personel göndermedi -

Bu arada, AA muhabirinin İngiltere Savunma Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, ABD öncülüğündeki eğit-donat programı kapsamında 85 askeri personel göndereceğini geçen mart ayında açıklayan İngiltere, henüz bölgeye askeri personel göndermedi.

İngiltere'nin gelecek birkaç hafta içerisinde askeri personelini göndermesi bekleniyor. İngiltere Savunma Bakanlığı, programla Suriyeli muhaliflerin eğitilerek DAEŞ'e karşı mücadele etmelerinin amaçlandığını bildirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

deniz kuru

Pmyo ogrencileri 1 dk bile surmeyen mulakat sarti ile soruyu bilmesine ragmen sebepsiz elendi diplomalarini aldilar fakat atanamadilar ellerinden meslekleri mulakat sebibiyle alindi yazik degilmi bu emeklere

Görüş Bildir Bizimle Paylaş