DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli muhalifler PYD'ye karşı birleşti

Yeni Şafak'ın haberine göre; Suriye'de Türkmenler başta olmak üzere muhalif gruplar PYD'ye karşı ortak hareket etme kararlığında.

16.06.2015 05:46:28

Türkmen Birliği Komutanı Ömer Dede, PYD'nin Tel Abyad'da hükümet kurmaya kalkışması durumunda savaşın giderek büyüyeceğini söyledi. Dede, “Deraa'dan Şam'a tüm ordular asker gönderelim diyor. Aşiretler ayakta. Hükümet ilan ederlerse Suriye savaşı buraya kayacak" dedi.

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD, iç savaş sürecinde ilan ettiği kantonları birleştirerek Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmaya çalışıyor. Koalisyon güçlerinin açık destek verdiği PYD güçleri Tel Abyad'da hedefine ulaşmak için halkı göçe zorluyor. Su kuyularını kapatan ve tarım arazilerini ateşe veren örgüt bugüne kadar 35 bin Suriyelinin göç etmesine neden oldu. Afrin'den Tel Abyad'a kadar olan 261 km'lik bölgeye hükmetmeyi amaçlayan YPG, burada siyasi bir oluşum kurmayı planlıyor.

AŞİRETLER AYAKLANDI

Suriye'deki muhalif komutanlardan Ömer Dede, PYD'nin Tel Abyad bir hükümet kurmaya kalkışması durumunda savaşın giderek büyüyeceğini söyledi. Tel Abyad'ı bırakmamaya karar verdiklerini söyleyen Dede, “Deraa'dan Şam'a kadar Suriye'nin bütün ordularından telefon geliyor, Ceyş-ül İslam ve Ahrar-uş Şam asker ve silah gönderme talebinde bulunuyor. Aşiretler ayağa kalkmış durumda. Bu şehri bırakmamaya karar verdik. Bunlar ikinci Beşar Esed. Burada bir hükümet kurmaya çalışırlarsa Suriye'deki savaş buraya kayacak" dedi.

TEL ABYAD'I BIRAKMAYIZ

Suriye'de Esed rejimi ve IŞİD'e karşı savaşan askeri örgütler de Tel Abyad'daki olayları yakından takip ediyor. Eğer bölgede bir Kürt devleti kurulursa, binlerce muhalif askeri güce sahip olan örgütler güçlerinin bir kısmını Tel Abyad bölgesine çekecek. Bu da bölgenin daha uzun bir süre şiddet sarmalında kalacağının işareti.

"IŞİD GİTTİ PYD GELDİ"

Türkmen komutanlardan Abu Nur Muhammed, Suriye'deki iç savaşı başlamadan önce Halep Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 4. Sınıf öğrencisiydi. Tel Abyad yakınlarındaki Sülük kasabasında Esed tanklarına karşı 15 kalaşnikofla savaşan, Tel Abyad sınır kapısını 22 saatlik bir çatışmanın ardından ele geçirmeye başaran Türkmen komutan Muhammed, “Esed tank ve toplarla bizim köyleri bombalamaya başladı. Savaşı büyüterek onları bölgeden temizledik. Sonra IŞİD'le savaştık. Bu kez karşımıza PYD çıktı" diye konuştu.

İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ İÇİN TAMPON BÖLGE

Komutanlardan Ebu Abbas ise savaşın başlamasıyla birlikte Liva El Masır adında bir birlik kurarak 238 savaşçıyla Esed rejimine karşı mücadele etmeye başladı. Rejim oradan ayrılınca bu kez PYD güçleri tarafından tehdit gördü ve PYD'yle savaştı. “Rejim ve PYD Suriye'yi bölmek istiyor" diyen Ebu Abbas, “PYD arazileri yakarak insanları göçe mecbur ediyor. Her Arap'ı IŞİD'ci gibi gösterip can güvenliğini elinden alıyor" dedi. PYD eliyle Suriye'nin bölünmeye gibi gittiğini ve İsrail'in güvenliğini sağlayacak bir tampon bölge oluşturulduğunu öne süren Ebu Abbas, “Devrim boyunca en değerli 200 bin gencimiz şehit oldu. Bu gençlerin elinde sadece sopa olsaydı bile İsrail'e karşı çok büyük bir tehdit olurdu" diye konuştu.

35 bin kişi göç etti

Muhalif askeri komutanlardan Abdulcebar Abdulvelid, PYD uygulamaları nedeniyle tüm Rojava bölgesinden yaklaşık 35 bin Arap, Kürt ve Türkmen'in göç etmek zorunda kaldığını belirtti. Abdulvelid, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının yaptığı araştırmayla bu sonuca ulaştıklarını söyledi. Yaklaşık 1 yıldır PYD'nin elinde bulunan Haseke'de OSÖ bünyesindeki Liva Şuheda Guveyran birliği içinde savaşan komutanlardan Abdulcebbar Abdulvelid, YPG güçlerinin su kuyularını kapattığını ve tarlaları yaktığını iddia etti. Buradaki amacın halkı göçe zorlamak olduğunu ifade eden Abdulvelid, Özgür Suriye Ordusu'nun yaptığı araştırmalarla ortalama 30 ila 35 bin Arap, Kürt ve Türkmen'in şu an PYD tarafından yerlerinden sürgün edildiğini belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alim

pkk son dönemdeki ırkçı söylemini o kadar ileri götürdüki, başta diyarbakır olmak üzere bütün hdp tabanını silahlandırmaya başladı. bu şuanda gizleniyor ama kantonlar birleşince emperyalist amerikanında desteğiyle, pkk-ypg-hdp ve ydgh harekete geçip büyük bir katliam yapacaklar. kürdistan böylece kurulacak. pkk amerikanın kucağına atan ve onları işide yem yapan kandilin akılsız teroristleri sonuçları tahmin bile edemiyor. neler yaşanacağını kestirmek çok zor değil.

dindar bir kürd

Muhalife, hakikaten ruh hastasi ve irkci olan sensin. Kürtlere bu kadar garez ve kin kustuguna gore gocundugun bir nokta olmali. Burasi islami bir site. Senin gibi Kürt ve islam düsmanlarinin buraya dadanmamasi lazim. Kürtleri bu ulkede 38 kez imha eden zihniyettensin. Eger zerre kadar insan olsaydin Kürtlere yapilanlari araştirir onlara bu iftiralari atmazdin

kürdistan

Ahiye; kürtler etnik temizlige baslamadi ve yapmaz da. Kurtlerin dogasinda bu yok. Hrm abd hem de kürtler ve de irak turkmen cephesi seni yalanliyor. ama savundugun o barbar isid cetesi insallah senin ailene ugrar da onlarla daha hasir nesir olursun

Bahwari

Allah hem PYD hemde İŞİDin belasını versin. İki taraf ta İslam düşmanı, tabi ESED te...

hüseyin

terorist pkk ve avanesi bebek öldrüp, amerikadan yardım talep ettikten sonra ancak ilerleye bildi. amerika savaş uçakları teroristlere yol açtı. zerdüşt teroristlerde arapları ve türkmenleri diri yaktılar. boşalan yerlerede kendi teröristlerini yerleştirdiler.

halil

Ha sunu da eklemek lazim. Kurtler merttir kahramandir ve cesurdur. Siz turkler sah suleymanin turbesini bile getiremediniz kurtler gidip getirdi. Abd basiniza cuval gecirdi. Israil uluslararasi sularda dokuz turk oldurdu gikiniz cikmadi.Kurtlerin zaferini kiskanip basariyi Abd ye mal etmeyin.

dindar bir kürd

Yürkiye nickli sahtekara; bak ajanslaran okumussundur. Türkiye Kürtlerin rojavadaki faailetlerinin kisitlanmasi icin abd ye yalvarmaya gitmiş.simdi piyon kim sence.

murat

Burda yorum yapanlara bir soru sormak istiyorum. Isid bir terör orgutü mudur degil midir. Isidden rahatsiz misiniz degilmisiniz. Onlarin kafa kesmelerini, insanlari diri diri yakmalarini, binalardan atmalarini kol ve bacak kesmelerini, kafin ve kizlarin irzlarina gecmelerini, binlerce insani ac susuz perisan bir sekilde yerlerinden etmelerini onayliyor musunuz onaylamiyor musunuz?

ciwan

Türkiye nickli iftiraci cahil şarlatana, sen yobaz kisiliksiz ve iftiracisin. Senin o dediklerinin hicbiri yapilnadi. Biryerlerinden uyduruyorsun. Sadece iftira atiyorsun. Bu yalan ve iftiralardan dolayi seni Allaha havale ediyorum. Iftiraci soysuzlara cevap vermeye degmez.

dindar bir kürd

Muhalif sen insanliga Allaha ve islama muhalifsin. Iftiraci bir finekarsin. Senin irkin yuzyildir abd ve yahudi piyonlugu yapip onlarin ayaklarini opperken hosuna gidiyordu. Bugun hic kimse kurtleri kinamiyot irkcilar disinda. Butun dunya Kurtleri ayakta alkişliyor. Kurtler durup dururken kimseye saldirmadilar. Sizin her yonuyle desteklediginiz o ...... olan işide karsi kendi vatanlarini korudular. Zoruna giden bu mu

Görüş Bildir Bizimle Paylaş