DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Suriyeli Kürtler ABD’ye güvenmenin bedelini ağır bir şekilde ödeyecek'

ABD’nin Suriye’deki son büyükelçisi Robert Ford, PYD/YPG için 'Suriyeli Kürtler ABD’ye güvenmenin bedelini ağır bir şekilde ödeyecek' dedi.

4 Yıl Önce
2017-06-20 16:58:16

Londra merkezli, Arapça yayın yapan El Şark El Awsat gazetesine konuşan Ford, ABD'nin Kürtleri IŞİD'le mücadelede kullandığını ileri sürdü.

"Esed Kamışlı'ya doğru ilerleyerek Kürtlerin ortadan kaldırılması için Türkiye ve İran'la anlaşacak. ABD, Esed'in ordusuna karşı Kürtleri savunmayacak ve asla Rojavalı Kürtler için savaşmayacak" diyen ABD'li eski diplomat, Suriyeli Kürtlerin ABD'ye güvenmenin bedelini ağır bir şekilde ödeyeceğini ve ABD'nin Suriye'de bağımsız bir Kürt devletini desteklemeyeceğini öne sürdü.

ABD'nin Kürtleri IŞİD'le mücadelede kullandığını ileri süren Ford, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD'nin Kürtlere karşı yaptıkları siyasi bir yanlış olmakla birlikte etik de değil. ABD, Saddam Hüseyin döneminde uzun yılları Kürtleri kullandı. Acaba ABD, PYD ve YPG ile eski Dışişler Bakanı Kissinger'in Iraklı Kürtlerle yaptığı gibi farklı mı davranacak? Bazı ABD'li yetkililer Suriye Kürtlerinin ABD'yi dinlemekle en büyük yanlışı yaptığını söylüyor. Washington, ABD ordusundan, geleceğin Suriye'sinde bağımsız bir bölge olarak Batı Kürdistan'ı savunmasını istemeyecektir, geçici olarak Suriyeli Kürtleri kullanacaktır."

Suriye'de Esed'in kazanan olduğunu söyleyen Ford, "Belki 10 yıl içinde Rusya'nın desteğiyle Suriye'nin tamamında denetimi sağlayacak. Suriye'de işlediği bunca suçtan dolayı, hiçbir ülke Esed'i Lahey'e götürmez" ifadelerini kullandı.

İran'ın Suriye'nin doğusunda askeri olarak büyüceğini belirten Ford, ABD'nin 1983'te Beyrut'tan ve 2011'de Irak'ta yaptığı gibi, Suriye'nin doğusu ve Tenef bölgesinden çekileceğini söyledi.

ABD'li eski diplomat "İran, askeri yöntemlerle Suriye muhalefetini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Rojava'dan Rakka ve Halep'ten geçerek Lübnan'a kadar uzanan bir koridor hedefliyor. Bu arada Kürtlerin tamamen teslim olup Esed'den talimat almalarını isteyecek. Aksi halde Kürtlere yönelecek. Türkiye de bu durumu memnuniyetle karşılayarak İran'a destek verecek" dedi.

'EN BÜYÜK HATAM, İRAN VE HİZBULLAH'IN DESTEĞİNİ ÖNGÖREMEMEMDİ'

Ford, 2012 yılında Hama'da Esed karşıtı gösterilere katılması hakkında da açıklamalar yaptı.

Eski elçi, o dönem Suriye hükümetinin tepkisini çeken bu adımı hakkında, "Hama'nın kuşatma altında olduğuna dair bilgi aldık ve Suriye ordusu kentin etrafını sardı. Ertesi gün düzenlenecek eylemlerde şiddetin patlak vermesinden endişeliydik. Bir perşembe günü, şiddeti hangi tarafın kışkırttığını görmek için gittim" ifadelerini kullandı.

Ancak Ford, söz konusu Hama ziyaretini gerçekleştirdiği dönemde ülkesinin Suriyelilere yanlış umut verdiğini savundu. Ford, "2013'ün sonunda savaşın rejime ağır geleceğini, muhalefetle bir anlaşma yapmak zorunda kalacaklarını düşündüm. En büyük hatam, İran ve Hizbullah'ın destek için binlerce savaşçı göndermesini öngörememdi” diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş