DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli kadınlar meslek öğreniyor

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Kilis'e göç eden bir grup kadın tarafından kurulan ve Kilis Belediyesince desteklenen Kareemat İzzetli Kadınlar Derneğinde, sığınmacı kadınlara çeşitli dallarda mesleki eğitimler veriliyor

31.05.2016 21:15:58

Derneğin Koordinatörü Necla El Şeyh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle 100 binlerce kadının zorunlu olarak vatanından göç ettiğini belirterek kadınların ev ekonomilerine katkıda bulunmaları ve Türkiye'de zorluk çekmemeleri için çeşitli kurslar açtıklarını söyledi.

Merkezde 20 eğitimcinin 240 öğrenciye, el sanatları, triko, cam ve ağaç sanatlarının yanı sıra Türkçe ile İngilizce dersleri verdiğini ifade eden Şeyh, şöyle devam etti:

"Kadınların ve çocukların eğitimlerinden geri kalmaması bizim için çok önemli. Bir grup kadın ile derneği 2 yıl önce kurduk. Amacımız kadınların, savaş nedeniyle yaşadıkları acıları geride bırakıp, yeni bir hayata başlamaları, ev ekonomilerine katkıda bulunacak işlerle uğraşmalarını sağlamak. Çocuklar için ise ana sınıfı oluşturduk. Burada çocuklarımızı Türk eğitim sistemine entegre olmaları için bir dizi çalışma yürütüyoruz."

Şeyh, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetinin kadınlara verdiği önemi bildiklerini kaydederek kendilerine destek olan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve diğer ilgililere teşekkür etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş