DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli gençler için hazırlanan judo projesi, 'dünyaya' örnek göste

Suriyeli gençler için hazırlanan judo projesi, 'dünyaya' örnek gösterildi

7 Yıl Önce
2015-06-04 12:42:07
ABDULLAH YILDIZ - Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Öncüpınar Konteyner Kenti'nde kalan Suriyeli gençlerin sporla ilgilenmesi için başlatılan judo eğitimi projesinin, Uluslararası Judo Federasyonu tarafından örnek gösterilerek, dünya ülkelerine tanıtıldığını söyledi. .

Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nce başlatılan projede, Kilis Valiliği tarafından Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki bir hangarın spor salonu haline getirildiğini ve burada çeşitli spor dallarında Suriyeli sığınmacılara spor eğitimleri verildiğini belirtti.

Suriyeli 300 gencin judo eğitimi aldığı bu projeye destek verdiklerini anlatan Fatih Uysal, görevlendirdikleri 2 antrenör eşliğinde Suriyeli gençlerin judo antrenmanları yaptığını, eğitimlere ilk etapta minder ve elbise türü spor malzemelerini gönderdiklerine ifade etti.

Yaklaşık bir yıldır projenin devam ettiğini aktaran Uysal, "İki tane antrenörümüz orada 300'e yakın Suriyeli gence, antrenman yaptırıyor. Bir ay önce Eğitim, Kültür ve Araştırma Müdürümüz Harun Sönmez ile tekrar kampı ziyaret ettik. Mükemmel spor tesisi oluşmuş. Suriyeli gençlerden oluşan judo takımı, Kahramanmaraş'taki bir turnuvaya katılarak üçüncü oldu. 13-14 Haziran'da Konya'da yapılacak başka bir turnuvada da mücadele edecekler" diye konuştu.

Suriyeli sığınmacı gençler için hazırlanan projeyi Uluslararası Judo Federasyonu ile de paylaştıklarını anlatan Uysal, "Biz bunu Uluslararası Judo Federasyonu'na bildirdik. Onlar da çok önemsediler. Yaklaşık 350 elbise gönderdiler. Bu çalışmayı tüm dünyaya duyurdular" dedi.

- Hedef judoda ilk 25 ülke arasına girmek

Judoda hedeflerinin dünyada ilk 25 ülke arasına girmek olduğuna vurgulayan Fatih Uysal, 2016 Rio Olimpiyatları'na en az 5 sıklette katılıp, bir madalya almayı amaçladıklarını söyledi.

Uysal, şunları kaydetti:

"Dünya Şampiyonası ve olimpiyatlarda ilk 25 civarında ülke madalya alıyor. Avrupa'da iyi durumda olmamıza rağmen dünyada istediğimiz yerde değiliz. Ağustos ayında Kazakistan'da yapılacak Judo Dünya Şampiyonası'nda bir ya da 2 madalya almayı hedefliyoruz. Bunu başarırsak ilk 25 ülkenin arasına girebiliriz. İlk 4-5 ülkenin arasına girmek çok zor. Japonya, Fransa gibi ülkeler çok büyük yatırımlar yapıyorlar. Hedefimiz judoda dünyada ilk 20 ya da 25 ülke arasına girmek. İnşallah bunu başaracağız."

Fatih Uysal, judoda sporcu sayısının ve kalitenin her yıl arttığına işaret ederek, yaklaşık 75 bin lisanslı sporcu bulunduğunu belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cemil AYDIN

Zaten adamlar şehrin dışında kılıyor zavallılar.Özgürlükler ülkesi İranda Suriye Baas rejimine rahmet okutacak bir istihbarat örgütü vardır oralarda yeni doğan çocuğunuza' Ömer Faruk Bekir Ayşe ismini zinhar koyamazsınız.Fars nüfus yüzde 40 olduğu halde hiçbirfraksiyona izin verimez bu ülkenin üçtebiri Türkçe konuşur ve azeridir en ufak bir aykırı söz yada muhalefet eleştiri kendinizi birdarağacında bulursunuz basın masın hak getire sizce İranda yekpare bir yapı var sanırsınız herşey sütliman ne ala.Ancak bu farklı milletlerinde bir dayanma sınırı var İran er yada geç bu gerçekle yüzleşecek.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş