DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli Fatma Türkiye'de şifa buldu

Suriyeli Fatma Türkiye'de şifa buldu

7 Yıl Önce
2015-06-03 11:20:33
İZZET MAZI - Suriye'de, okuldaki sobanın patlaması sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede vücudunu ölümcül enfeksiyon saran 16 yaşındaki Fatma Seyyit, Kahramanmaraş'ta sağlığına kavuştu.

İdlib'de yaklaşık 2 ay önce okulda ısınmak için mazotlu sobayı yakan Seyit, o esnada meydana gelen patlama nedeniyle yaralandı. Vücudunun büyük bölümü yanan Seyyit, yakınları tarafından ülkesindeki bir hastaneye kaldırıldı.

Tedavi gördüğü hastanedeki tahlillerde ölümcül "psödomonas" mikrobu belirlenen Suriyeli kız, zor şartlarda ailesi tarafından bir umutla Türkiye'ye getirildi.

İlk olarak Hatay'da bir süre tedavi gören Seyyit, daha sonra Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesine sevk edildi. Yanık ve enfeksiyon nedeniyle 20 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde tutulan Seyyit, daha sonra servise alındı. Yaklaşık 2 ay hastanede ölüm kalım savaşı veren Seyyit, Türk doktorların çabaları sonucu yaşama yeniden tutundu.

-"Allah Türk doktorlarından razı olsun"

Seyyit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim gördüğü okulda 2 arkadaşıyla sobayı yaktığı sırada patlama meydana geldiğini, patlamada vücudunun büyük bölümün yandığını ve Suriye'de bir hastaneye götürüldüğünü anlatarak, şöyle konuştu:

"Ülkemdeki savaş koşulları nedeniyle hastane şartları çok kötü. Bu nedenle yanığın dışında vücudumu enfeksiyon sardı. Çok zor günler geçirdim ve o süreçte ölümcül virüs beni komaya soktu. Yakınlarım dahi hayatımdan ümidi kesmişlerdi ama bir umutla getirildiğim Kahramanmaraş'ta yaşama yeniden döndüm. Allah Türk doktorlarından razı olsun dost ülkede yeniden doğdum."

Seyyit, vücudundaki enfeksiyonun tamamen temizlendiğini ve kısa bir süre sonra normal yaşantısına döneceğini vurguladı.

Hastanenin yanık ünitesi sorumlusu Abdulkadir Ciğer de Suriye'de tedaviye cevap vermediği için Kahramanmaraş'a getirilen Seyyit'in, sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması halinde hastayı en genç birkaç gün içinde taburcu edebileceklerini belirten Ciğer, "Genç kızımız, Suriye'deki sağlık kuruluşlarındaki olumsuz şartlardan dolayı ciddi ölümcül bir enfeksiyon kapmış. Yaklaşık 56 gündür burada tedavi görüyor. Geldiğinde 40 derece ateşi vardı. 20 gün yoğun bakımda kaldı. Daha sonra vücudunun yanan bölümüne deri nakli yaptık, çok şükür tuttu. Şu anda taburcu edilecek seviyeye geldi" dedi.

Anne Aişe Seyyit ise kızının, Türk doktorların gayretiyle iyileştiğini belirtti.

Kızının sağlığına kavuşmasını "mucize" olarak nitelendiren Seyyit, "Ölür diye getirdiğim kızım çok şükür sağlığına kavuştu. Hiç ümidim yoktu ama o yaşama döndü. Doktoruna çok teşekkür ediyorum. Kızımla çok yakından ilgilendiler ve sağlıklı bir şekilde yeniden bana verdiler" şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muhammed

PKK askeri olan PYD askeri olan dinden çıkar. şimdi Allah Allah diyip durmayın Allahın gazabından başka bir şey çekmediniz üzerinize, Tüm dünya kafirleri size yardım ediyorda ancak varlığınızı sürdürebiliyorsunuz oda Allahın dilediği süreye kadar. İŞİD ne kadar islama uygun değilse siz ondan bin kat daha uygun değilsiniz. Siz sizin gibi düşünmeyen kürtleride katletmede uzmanlaştınız. Allahın yeryüzünde bir fitnesi olarak yaşıyorsunuz. bide adına ebu cerrah bin ubeyde demiş, ubeyde bin cerrah burda olsada kellenden başka birşeye talip olmaz. fasık.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş