DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli avukat meslek özlemi çekiyor

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki kampta yaşayan Suriyeli avukat Mahmut Muhammed, mesleğini yeniden yapacağı günün hayalini kuruyor.

7 Yıl Önce
2015-06-02 12:50:54

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki konaklama merkezinde barındığı çadıra "avukat" yazan Suriyeli Mahmut Muhammed, mesleğine özlemini bu şekilde dile getiriyor.

Suriye'nin İdlib kentinde yaşayan 23 yıllık avukat Muhammed, Esed güçlerinin saldırısını artması üzerine 3 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye sığındı. Daha sonra Nizip ilçesindekiçadır kente yerleştirilen Suriyeli avukat, ülkesine döneceği günün hayaliyle yaşıyor.

Çok sevdiği mesleğinden ayrı kalan Muhammed'in, eşi, kızı ve torunuyla barındığı çadıra Türkçe ve Arapça yazdığı "avukat" yazısı, görenlerin dikkatini çekiyor. 

Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed güçlerinin kenti ağır bombardıman altına alması sonucu adliye binalarının çalışmaz hale geldiğini söyledi. 

Esed'in baskısı artması üzerine evini terk ettiğini anlatan Muhammed, "Eşim, kızım ve torunumla bize yardım elini uzatan Türkiye'ye geldik. Allah Türkiye'den ve Türk halkından razı olsun. Onlar sayesinde yaşama sevincimizi kaybetmedik. İnşallah ülkemizdeki savaş biter ve Suriye'ye geri döneriz" dedi.

Yaklaşık 3 yıldır işinden uzak kaldığını anlatan Muhammed, mesleğini yapamadığı için çok üzüldüğünü dile getirdi.

Mesleğine olan özlemi gidermek için çadıra Türkçe ve Arapça "avukat" yazdığını belirten Muhammed, şöyle konuştu:

"Özellikle kampı ziyaret edenler bu yazıyı görünce benimle konuşmak istiyorlar. Ben de kendilerine Suriye'deki adalet sistemi, hukuk ve avukatlık üzerine görüşlerimi dile getiriyorum, bu da hoşuma gidiyor. Şimdi adliye koridorlarında geçirdiğim zamanı ve mahkemelerde yaptığım savunmaları özlüyorum. Ülkemde daha çok icra ve boşanma davalarına bakıyordum. İnşallah kısa zamanda Suriye'de her şey yoluna girer ve mesleğimi yeniden yapma imkanı bulurum. Burada da mesleğimi yapacağım günün hayaliyle yaşıyorum."

Muhammed, Esed'in, yıllardır halk üzerinde korku politikaları oluşturduğunu ifade etti. 

Bazı ülkelerin rejime destek verdiğine işaret eden Muhammed, "Artık dünyanın bu zulmü görmesi lazım. Milyonlarca insan mülteci konumunda. Bir toplumda ya da ülkede insanlar haklarını arayamıyorsa, korkuyorsa bu bir süre sonra isyana dönüşür. Suriye'deki savaşın nedeni budur" ifadelerini kullandı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

erzurimiye cevaben

allah size basiret versin. Müslüman olmanın gereklerini öğrenmenizi ve sahih bir akideye teslim olmanızı temenni ederim. malesef ırkçılık asrın en büyük fitnesi olmuş artık insanlar türk kürt arap v.b söylemler edinmiş. oysaki Allah mümin ve kafir olarak ayrım yapıyor. Rabbim feraset versin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş