DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye sınırında yeni göç dalgası bekleniyor

Suriye'de YPG ve bazı muhalif grupların IŞİD'e karşı başlattığı yeni saldırılar sonrası, Tel Abyad'dan büyük bir göç dalgası başladı.

02.06.2015 14:38:47

YPG'nin de içinde yer aldığı Burkan El Fırat Cephesi'nin IŞİD'in denetimindeki Tel Abyad'a yönelik geçtiğimiz hafta başlattığı kapsamlı harekat devam ederken, çatışmalardan etkilenen binlerce insan, Türkiye'ye geçmek için sınıra yığıldı. Yeni gelen mülteciler için yeni sığınma yeri yapılırken, bekleyenler için insani yardım yapılması isteniyor.

Milliyet'in haberine göre, IŞİD'in denetiminde bulunan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi karşısındaki Tel Abyad ilçesine yönelik YPG ve Burkan El Fırat Cephesi savaşçıları tarafından Rojava'nın Serêkaniyê kentinin batısı ile Kobani'nin doğu kesiminden başlatılan operasyonda yer yer şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalara ABD desteğindeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları da destek veriyor.

IŞİD'in Tel Abyad'daki stratejik noktalarına yönelik üç günden bu yana kapsamlı hava ve kara harekatı sürdürülüyor. Çatışma bölgesinden kaçan binlerce Arap, Kürt ve Türkmen Akçakale sınırına dayandı. Sınır hattına yığılan binlerce insan, Türkiye'ye geçmek için işaret bekliyor.

Bölgede yaşananları değerlendiren HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, çatışmalardan kaçan binlerce insanın sınır hattına ulaştığını ve ulaşmaya çalışan bir o kadar insanın da sınıra doğru hareket halinde olduğunu söyledi. Sınırda bekleyen insanların aç ve susuz olduğunu, yardım yapılması için vali İzzettin Küçük'le görüşme yaptığını ifade eden Ayhan, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı sınır mahallelerine yığılan binlerce Rojavalı Arap'ın içecek ve yiyecek bulamadığını söyledi.

Ayhan, "Bombardıman devam ediyor. Çatışma bölgesinden kaçıp Türkiye'ye sığınmak isteyenler, bekliyor. Türkiye'ye geçmek için yola çıkan ailelere IŞİD izin vermiyor. Çok sayıda telefon aldık, insanlar karşıda çok zor durnumda. Sınır hattında binlerce insan bekliyor.

Sınırda bekleyen insanların Türkiye'ye alınması için vali ile görüştük. Vali İzettin Küçük bize, büyük bir göç dalgası yaşanabileceğini, bu nedenle bu aşamada alamayacaklarını, bu nedenle gerekli tedbirleri aldıktan sonra sığınmacıları alacaklarını belirtti"

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

eyyup beylem

Ebu cerrah biz iside aglamiyoruz cunku isid abd nin en buyuk silahi. Ona verilen gorevler:1. suriye halkini abd koleligini kabul edene kadar oldurmek ve esadin dusmesini onlemek.2. Turkiye ile dostluk kurdugu icin kuzey iraki cezalandirmak. Musul isgali...3. Kuzey suriye topraklarini araplardan alip pyd ye hediye etmek. Arada bir de amacini belli ettirmemek icin kurt bolgelerine gostermelik saldirilar yapiyor. PYD ISIDI SEVMELI AMA ONDAN KORKMALI

Görüş Bildir Bizimle Paylaş