DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye plakalı araçlara geçici trafik belgesi verilmesi

Suriye plakalı araçlara geçici trafik belgesi verilmesi

30.05.2015 12:10:13
Suriye vatandaşlarının ülkelerinden getirdikleri adlarına kayıtlı araçlara geçici trafik belgesi verilmesi için tanınan süre, 1 Haziran'a uzatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün, 81 ilin valiliğine gönderdiği yazıda, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde Suriye vatandaşlarının beraberinde getirdikleri araçlarına geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilmesi uygulamasına, 3 Nisan tarihinde başlandığı hatırlatıldı.

Yönetmelik değişikliği gereğince, Suriye vatandaşlarının ülkelerinden beraberinde getirdikleri adlarına kayıtlı araçların kayıt altına alınması işlemlerinin, 1 Haziran mesai bitimine kadar uzatıldığı bildirildi.

Araçlara geçici trafik belgesi ve tescil plakası, araç sahiplerinin veya kanuni vekillerinin dilekçeyle müracaatı üzerine trafik tescil kuruluşlarınca yapılacak. İsim ve soy isimlerde tereddüt olursa; göç idareleri tarafından verilen yabancı tanıtma belgesi veya geçici koruma kimlik belgesinde ve PolNet sistemindeki bilgiler esas alınacak.

Araç sahibi, kimlik belgesini ibraz edecek. Giriş yapmış araçlarda yapılan teknik değişikliklerin gümrük idaresinin uygun gördüğü yerlerde yapılarak tadilata ilişkin tüm bilgi ve belgeler istenecek.

Adres bilgilerinin belirlenmesinde, göç idaresi tarafından verilen belgede belirtilen adres, belgede herhangi bir adres belirtilmemiş ise ilgilinin beyanı esas alınacak.

Kayıt işlemlerinde Suriye makamlarınca verilen araç tescil belgesinin aslı ve tescil plakası ibraz edilecek.

Türkiye'ye giriş yapmadan önce LPG ve benzeri tadilatı bulunan araçlar için Suriye'den verilen belgelerde yapılan tadilatın yer alması ve muayene istasyonunca bu durumun tespit edilmesi halinde kayıt işlemi yapılacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan sadme

demek chp artık gülen izindeyiz sloganına yerleşti. çok düşünmüştüm f.g parti kurar mı diye, varmış meğer.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş