Suriye'nin tarihi Londra'da satılıyor

Suriye'de yıılardır süren iç savaş neticesinde asırlardır korunan tarihi eserler yağmalanıyor ve Londra başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde satılıyor.

06.07.2015 14:47:55

Irak işgalinden sonra yaşanan "tarih yağması"nın bir benzeri Suriye'de yaşanıyor. Suriye'den de yağlamanan tarihi eserler dünyanın en büyük antika pazarı olarak bilinen Londra'da açık açık satılıyor.

UCL Arkeoloji Enstitüsü'nden Mark Altawee, Londra'daki antikacılarda gördüğü tarihi eserlerin Suriye ve Irak'tan geldiğini söyledi.

Antikacı dükkanlarında satılan eserler arasında ilk cam eserler, küçük heykeller, kemik kakma parçalar ve M.Ö. ikinci ve dördüncü asra kadar eski olan kıymetli eşyalar bulunuyor.

Atlawee, Londra'da aleni bir şekilde satıldığını gördüğümüz bu eserlerin “durumun vahametini gösterdiğini, bizim sadece buzdağının görünen kısmını gördüğümüzü” ifadelerini kullandı.

UNESCO'ya göre ise, Irak ve Suriye'deki yağmalamalar “endüstriyel ölçekte”.

Araştırmacılara göre Londra'ya Suriye'den giden eserlerin çoğunluğu IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgelerden gitti.

Ancak, Ohio'da Shawnee Eyalet Üniversitesi'ndeki Suriyeli arkeolog Amr El Azm'a  göre, IŞİD bölgede geniş alanları ele geçirdiğinde bölgede zaten mevcut olan kaçak kazı pratiğini de uhdesine aldı.

Yağmalanan antikaların ticareti yeni değil. 1990'ların ortalarında ses getiren baskın ve yargılamaların bir sonucu olarak, soruşturmacılar bu tür nesnelerle ilgili geleneksel ticaret rotasını belgeledi. Yakın doğudaki nesneler, ilk olarak Türkiye ya da Lübnan'a geliyor, daha sonra da oralardan İsviçre, Almanya ve daha az yaygın olarak da İtalya'ya götürülüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmed

Yahu bu haçlıların işi bu. Tarih boyu paraya sıkıştıklarında haçlı savaşları adıyla İslam coğrafyasına saldırmışlar ve ilk talan ettikleri yerler müzeler ve bankalar olmuştur. Kurtuluş savaşı esnasında bizden çaldıklarını hala geri alabilmiş değiliz. Hiç utanmadan kendi mallarıymış gibi sergilerler. Ve bizde bu kafa varken onların talan etmelerine uygun çok değerlerimiz var.Sırası geldiğinde acımasız bir şekilde alırlar. Allahım bize gerçekleri ve hakikatleri anlama kavrama basiret ve şuuru ver.

vatansever

Bu tarih hırsızlığı uluslararası ortamlarda dillendirilmeli. Hep batı mı karalama kampanyası başlatacak. Avrupa sistematik tarih hırsızlarıyla dolu. Özellikle İngiltere. İngilizleri karalamak için kampanya başlatılmalı