DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş

04.06.2015 00:18:53
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Esed rejimi güçlerinin Suriye'deki bazı yerlerde DAEŞ'in yararına olacak şekilde hareket ederken, bazı noktalarda ise örgüte karşı hava saldırısı düzenlediği yönünde haberler bulunduğunu belirterek, "Dolayısıyla şu anda karşımızda belirsiz bir tablo var" dedi.

Earnest'a, günlük basın toplantısında, "Esed rejimi DAEŞ'e destek veriyorsa ABD Başkanı Barack Obama'nın bunun sonuçları olması gerektiğini düşünüp düşünmediğine" yönelik soru yöneltildi.

Sözcü Earnest, "Esed rejimi güçlerinin, Suriye'deki bazı yerlerde DAEŞ'in yararına olacak şekilde hareket ettiğine yönelik haberleri gördük. Aynı zamanda, rejimin bazı noktalarda örgüte karşı hava saldırısı yaptığına dair bilgiler de var. Dolayısıyla şu anda karşımızda belirsiz bir tablo bulunuyor" ifadesini kullandı.

Suriye'de Esed rejiminin başarısız liderliğinin, daha geniş anlamda da aşırılık yanlılarının ülkede ilerlemesini sağladığına işaret eden Earnest, "Bu nedenle ABD'nin politikası, Suriye Devlet Başkanı (Beşşar) Esed'in iktidarı bırakması ve Suriye halkının isteklerini yansıtan bir liderliğin ortaya çıkabilmesi için siyasi dönüşüme izin vermesi gerektiği yönünde olmaya devam ediyor. Bu, ülkedeki şiddeti sona erdirmenin de tek yolu" diye konuştu.

Earnest, "Esed'in sürpriz biçimde bugün iktidardan ayrıldığını açıklaması halinde bile dönüşümün uzun bir yol anlamına geldiğini ama bu yolda Esed'in gitmesinin iyi bir başlangıç olacağını" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da günlük basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine, dünkü açıklamalarına ekleyeceği yeni bir durumun olmadığını, bu bilgileri Suriye'deki muhaliflerden elde ettiklerini ve iddiaların güvenilirliliğini araştırdıklarını bildirdi.

Dünkü basın toplantısında Harf, "Rejimin, DAEŞ'in Halep'teki ilerlemesini desteklemek için hava saldırılarında bulunduğuna yönelik haberler var. Rejim, kamuoyunda DAEŞ ile mücadele ettiğine yönelik açıklamalarının aksine uzun zamandır örgütün bulunduğu hatlardan kaçınıyor. Bu son haberler, Esed'in, hem güçlerini DAEŞ'in Suriye'deki güvenli alanlarını kurutmak için kullanmak istemediğini hem de kendi çıkarları için örgütün pozisyonunu artırmaya çalıştığını gösteriyor" demişti.

Öte yandan Harf, "Şam'ı korumak için 7 bin İranlı savaşçının başkente vardığına yönelik" haberlerin sorulması üzerine, "Bunları gördük ama teyit edemem. Ama Esed rejiminin İran'dan destek aldığını biliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Part 1

Olayın Aslı Şu: Part1Esad internette dolaşırken türkiyedeki sayfalara bir göz atayım demiş ve bir haber sitesine girmiş birde ne görsün haberin altında 'Katil Eset,Zalim Eset,Vahşi Eset, Canavar Eset,Öcü Eset İsrail ile gizli dost, İsraili koruyor' türünden yorum yapan birine rastlamış. Bu anadoluda kimbilir hangi ortaokulda sınıfta kalmış bir öğrenci, Yada çin malı akıllı telefon tecrübesi yaşayan bir orta yaştır. Sesimi buna duyurayım demiş beni böyle görmesin yoksa gelip Suriyede bana karşı savaşır demiş. Ne yapayım diye danışmanına sormuş..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş