Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş

15.07.2015 15:26:25
İnsan Hakları İzleme Örgütü, iç savaşın devam ettiği Suriye'de YPG'nin çocuk askerleri örgütten çıkarmak konusunda verdiği sözü yerine getirmediğini ve bu konuda uluslararası yasaları ihlal ettiğini bildirdi.

Örgütten yapılan açıklamada, YPG'nin 5 Haziran 2014'te "Geneva Call" adlı sivil toplum kuruluşuyla bir ay içinde 18 yaş altındaki tüm savaşçıların çatışma alanlarından çekilmesini içeren "Taahhüt Sözleşmesi" imzaladığı belirtildi. Açıklamada, buna rağmen geçen yıl reşit olmayan çocukların YPG ve örgütün kadın kolu YPJ içinde çatışmalara girdiğine ilişkin vakaların tespit edildiği vurgulandı.

Uluslararası insani yasalara ve Roma Statüsü'ne göre, silahlı kuvvetlerin veya silahlı örgütlerin 15 yaşından küçükleri askere ya da örgüte almasının savaş suçu teşkil ettiğine işaret eden İnsan Hakları İzleme Örgütü, YPG ve YPJ'nin 2014 yılının haziran ayından bu yana aralarında gönüllülerin de bulunduğu, 10'u 15 yaşından küçük 59 çocuğu örgüte aldığına ilişkin yerel ve uluslararası örgütlerden bilgi aldığını ifade etti.

Ayrıca, 2015'te YPG saflarında savaşan 18 yaşından küçük bazı çocukların çatışmalarda hayatını kaybettiği açıklandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün konuyla ilgili 10 Haziran'da YPG'ye mektup gönderdiği, örgütün buna 24 Haziran'daki cevabında, çocuk askerlerin çatışmalarda kullanılmasına son verilmesinde "önemli zorluklarla" karşı karşıya olduklarını kabul ettiği kaydedildi.

Örgütün açıklamasında, YPG'nin geçen yıl imzaladığı sözleşmenin ardından bir ay içinde 149 çocuk askeri örgütten çıkardığı, YPG ve YPJ'nin Suriye'de çocuk asker kullanan tek silahlı örgüt olmadığı, ancak bu uygulamaya son vermek için daha fazla çaba gösterebileceği ifade edildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)