DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş

16.06.2015 23:58:50
" Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de DAEŞ'e karşı savaşan güçlerin yerel nüfus, mülkleri ve tüm vatandaşların insan haklarını korumak için düzenli çabalarda bulunmasının örgütten alınan yerlerin elde tutulabilmesi ve istikrarın sağlanabilmesi için "şart" olduğunu söyledi.

Earnest, günlük basın toplantısında bir soru üzerine, Suriyeli Kürt ve Özgür Suriye Ordusu güçlerinin Tel Abyad civarında hızlı ilerleyiş sağladığını ve kentin büyük bölümünü DAEŞ'ten aldığını kaydetti.

Bunun DAEŞ'in, kendisinin başkenti olduğunu iddia ettiği Rakka'ya uzanan öncelikli tedarik yolunun kesilmesi anlamına geldiğine işaret eden Earnest, sahadaki güçlerin bu ilerleyişinin de koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla desteklendiklerini bildirdi.

Earnest, "Bu (koalisyonun sahadaki güçleri hava saldırılarıyla desteklemesi), yakın zamanda Irak'ın Tikrit kentinde olmak üzere diğer yerlerde görüldüğü gibi, başarının reçetesi için diğer bir örnek. Bu, koalisyonumuzun, sahadaki kapasiteli ve etkili yerel savaşçıları desteklediğinde, DAEŞ'e karşı önemli kazanım yapabileceğini gösteriyor" ifadesini kullandı.

-"Yerel halkın korunması istikrar için şart"

Aynı zamanda sahadaki durumu izlemeye devam ettiklerini dile getiren Earnest, "Tikrit'in geri alınmasından sonra da söylediğim gibi, DAEŞ karşıtı güçlerin, yerel nüfusun, mülklerin ve tüm vatandaşların insan haklarının korunması için düzenli çabalarda bulunması önemli. Bu, DAEŞ'ten alınan bölgenin elde tutulması ve istikrarı için şart" diye konuştu.

Öte yandan, Tel Abyad'daki bu başarının aslında Kobani'deki askeri operasyonun doğrudan sonucu olduğu yorumunda bulunan Earnest, sözlerini şöyle sürdürdü:

"DAEŞ'in orayı alması yönünde büyük bir risk vardı. Başkan Obama'nın bölgeye havadan önemli kaynak, ekipman ve takviye emrini vermesi, kente ek güçlerin gitmesine izin vermek için Türkiye ile birlikte çalışabilmemiz ve oradaki güçlerin koalisyon hava saldırılarıyla desteklenmesi sayesinde yerel güçler, DAEŞ'i Kobani'den çıkardı. Bu güçler son aylarda da Suriye'nin kuzeyinde düzenli olarak doğuya doğru ilerledi. Haberlere göre de Tel Abyad'ı geri almada önemli ilerlemeler sağladılar, bu önemli ve dikkate değer bir gelişme."

Earnest, başka bir soru üzerine Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in başarısız siyasi liderliğinin DAEŞ'e ortam sağladığını söyledi.

Koalisyon güçleri olarak askeri çabalarda belirli ivme oluştursa da Suriye'deki krizin çözümü için siyasi çabaların da gerekli olduğunu belirten Earnest, aynı durumun Irak için de geçerli olduğunu kaydetti.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğiyle, dün Kürt grupların DAEŞ'in denetimi altındaki Tel Abyad bölgesini ele geçirdiği belirtilirken, bölgedeki çatışmalar nedeniyle son günlerde 20 binin üzerinde Suriyelinin, Türkiye'ye sığındığı ifade edildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osman

Ha şunu bileydiniz.6000 km uzakliktaki bayililar bile goruyor ama bizim Akp li troller gormuyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan