DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye'de varil bombası kullanımının engellenmesi için BM'ye ça

Suriye'de varil bombası kullanımının engellenmesi için BM'ye çağrı

18.06.2015 22:13:51
Suriye rejiminin varil bombalı saldırılarını sürdürmesi ve çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi nedeniyle bir grup ülke BM'den bu saldırıların önüne geçmesini istedi.

Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un öncülüğünde hazırlanan ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 71 ülkenin destek verdiği mektup, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Genel Kurul Başkanı Sam Kutesa ve BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı'na (BMGK) gönderildi.

Mektupta, Suriye Hava Kuvvetleri'nin sistematik olarak varil bombası kullanımı kınandı, ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'de rejimin varil bombası ve benzeri silahları kullanmasının engellenmesiyle ilgili kararların uygulanmasını sağlaması istendi.

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, dün tamamladığı Şam ziyaretinde de konuyu gündeme getirmiş ve sivillerin korunmasının hükümetlerin sorumluluğunda olduğunu hatırlatarak, Esed rejiminin varil bombalı saldırılarını kınamıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden yapılan açıklamada da BM Güvenlik Konseyi'nin çok uzun zamandır Suriye konusunda aldığı kararların açık bir şekilde ihlal edilmesine göz yumduğu bildirildi.

Suriye'de sivillerin üzerine "varil bombalarının yağdığı" belirtilen açıklamada, "BMGK, sivillere yönelik ayrım gözetmeden yapılan tüm saldırıları belirleyerek BMGK kararlarını ihlal edenlere yaptırım uygulamalı" ifadelerine yer verildi.

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi ise konu her gündeme getirildiğinde suçlamaları reddederek envanterde varil bombası diye bir silah bulunmadığını savunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ZAFER

İsraftan kaçmak berekete sebeptir! umarım bu uyarılara kulak verilir sayın başbakanımızın yanındayız

Görüş Bildir Bizimle Paylaş