DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye'de ateşkes ihlalleri Barada Vadisi'nde yoğunlaştı

Esed rejimi ve destekçilerinin ateşkes ihlalleri, Halep'ten sonra odaklandıkları Şam'daki Barada Vadisi'nde yoğunlaştı

5 Yıl Önce
2017-01-02 13:06:47

Suriye'de Beşar Esad rejimi ve destekçilerinin Halep'i ele geçirdikten sonra saldırılarını yoğunlaştırdıkları başkent Şam'daki Barada Vadisi, ateşkes ihlallerinin de odak noktası oldu.

Çatışan taraflar arasında, Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes, 30 Aralık'ta yürürlüğe girmiş ancak rejim güçleri ve yabancı silahlı gruplar ateşkesi ihlal etmişti.

Esed ordusu ve Hizbullah güçleri iki hafta önce Halep merkezini tamamen ele geçirmelerinin ardından saldırılarını, Şam'daki Barada Vadisi ve çevresine yoğunlaştırdı. İki haftadır yoğun saldırıların hedefi olan Barada Vadisi, ateşkesten sonra da sık sık varil bombalarıyla hedef alınıyor. Bölgenin dün gece 2'si varil bombalı 4 hava saldırısıyla hedef alındığı, saldırıların geceden bu yana devam ettiği bildirildi.

"BARADA'DA TERÖR ÖRGÜTÜ YOK"

Barada Vadisi basın sorumlusu Ebu Muhammed el-Baradani, yaptığı açıklamada, bölgede örgüt bulunmadığına dikkati çekerek, "Barada Vadisi'nde hiçbir terör örgütü yoktur. Bölgede ne Nusra var ne de DEAŞ. Burada savaşan yabancı muhalif grup dahi yok. Bölgenin yerlileri, Ahraru'ş-Şam ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısında savaşıyor. Bunu kesin ve net şekilde söylüyorum." dedi. 

BARADA VADİSİ'NİN KONUMU

Barada Vadisi, Şam'ın merkezine 16 kilometre, Lübnan sınırına 12 kilometre uzaklıkta. Başkentin ana su kaynaklarından Ayn el-Fica pınarına da ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin farklı bölgelerindeki çatışmalardan kaçanların da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 bin Suriyeliyi barındıran bölgenin meskun kısmı 12 kilometrekarelik bir alanı oluşturuyor.

Hizbullah ve Suriye ordusu, bölgedeki su kaynaklarının kontrolünü ele geçirmek için Barada Vadisi'ni temmuz ayı sonunda kuşatma altına almış, tüm giriş çıkışları kapatmıştı. Daha önce çatışma olmayan Barada Vadisi, Halep'ten sivil ve muhaliflerin tahliyeleri tamamlandığında hedef haline gelmişti.

Etrafı yüksek dağlarla çevrili Barada Vadisi'nde bulunan Suk Vadi Barada, Kafr el-Avamid, Hüseyniye, Deyr Kanun, Kefr ez-Zeyt, Ayn el-Hadra, Besime, Deyr Makran, Ayn el-Fica ve Afra köylerini muhalifler kontrol ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş