DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye'de 1 ayda 2 bin 223 kişi öldürüldü

Suriye'de iç savaş dolayısıyla Mayıs ayından bu yana 2 bin 223 kişinin öldürüldüğü belirlendi.

01.06.2015 15:39:18

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından hazırlanan ve dört yılı aşkın süredir ülkenin farklı bölgelerinde devam eden iç savaşta, mayıs ayında yaşamını yitirenlerle ilgili hazırlanan raporda, takip mekanizmasının eksikliği nedeniyle terör örgütü IŞİD ile rejim güçlerine ilişkin ölü sayısının yer almadığı belirtilerek, "Rejim güçleri ve onu destekleyen militanlar tarafından 236'sı çocuk, 186'sı kadın, 82 kişi işkence altında ve 332 silahlı muhalif olmak üzere 1713 kişi öldürüldü. PYD'nin saldırılarında 4'ü çocuk, 4'ü kadın 14 sivil yaşamını yitirdi. Ayrıca IŞİD'in düzenlediği saldırılarda, 104'ü silahlı muhalif, 197'si sivil, toplam 301 kişi olmak üzere aşırı gruplarca 305 kişi öldürüldü" denildi.

Bu ayda yaşamını yitiren sivillerin yüzde 31'inin kadın ve çocuklardan oluştuğu vurgulanan raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Silahlı muhalif grupların neden olduğu, 31'i çocuk, 15'i kadın 102 sivil hayatını kaybederken, IŞİD'i hedef alan uluslararası koalisyon güçlerinin düzenlediği saldırılarda, 32'si çocuk, 19'u kadın 68 sivil öldü. Ayrıca 21 kişi de deniz yoluyla bölgeden çıkmaya çalışırken boğularak ya da kimliği belirlenemeyen kişilerce düzenlenen saldırılarda hayata gözlerini yumdu."

Raporda ayrıca görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak, rejim güçleri ve buna bağlı milis güç olan "Şebbihaların" bölgede, uluslararası insan haklarına yönelik ihlaller gerçekleştirdiği ve düzenlediği saldırılarda savaş suçu işlediği savunuldu.

Suriye'de devrim isteyen halk, 44 yıldır ülkeyi yöneten Esed ailesinin baskıcı politikasına karşı 15 Mart 2011'de barışçıl gösteriler düzenlemişti. Ancak Esed güçlerinin gösterilere kanlı şekilde müdahale etmesi ve halka karşı silah kullanmayı kabul etmeyen çok sayıda askerin de ordudan ayrılmasıyla olayların seyri değişmişti. Suriye'de, hala ülkenin farklı bölgelerinde muhalifler ve rejim güçlerinin yanı sıra dış faktörlerin de dahil olduğu kanlı bir iç savaş devam ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş