Sur Yapı sektörün üzerinde büyüdü

JCR-Eurasia Rating, derecelendirme notlarının periyodik incelemesini tamamlayarak, Sur Yapı ve Sur Enerji’nin bu yıl da ulusal ve uluslararası ölçekte yatırım yapılabilir kategoride olduğunu duyurdu.

18.09.2020 13:15:39

Pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen JCR-Eurasia Rating'den yatırım yapılabilir notu alan Sur Yapı ve Sur Enerji'nin Uzun Vadeli Ulusal Notu A- (Trk), Kısa Vadeli Ulusal Notu da A-1 (Trk) olarak teyit edilirken, söz konusu notlara ilişkin görünümler de stabil olarak belirlendi.

Raporda Sur Yapı'nın sektörün üzerinde büyümeyi başararak geçtiğimiz yıla göre gelirlerini artırdığı, Haziran-Temmuz-Ağustos'da da gelirlerini 2.5 kata çıkardığı, Antalya Projesi'nden 10 milyar TL ciro beklendiği, AVM ve enerji gibi farklı yatırım kaynaklarının da olduğu, yabancıya satışların da etkisiyle gelirlerinin içindeki döviz payının arttığı, bu nedenle kur risklerini dengeleyebildiği gibi noktalara dikkat çekildi.

 Japonya'nın önde gelen kurumsal yatırımcı grubunun desteklediği Uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR-Eurasia Rating, bu yılki periyodik incelemelerini tamamlayarak Sur Yapı'nın kredi derecelendirme notunu duyurdu. JCR raporunda; Sur Yapı'nın 28 yılı aşan faaliyet geçmişiyle “Sur Yapı” markası altında proje aşamasından başlayarak geliştirme, mimari, yapım üretim dahil, anahtar teslimi iş yaparak inşaat sektöründe öncü kuruluşlarından biri haline dönüştüğüne dikkat çekildi.


SEKTÖRDEN AYRIŞTI


Raporda, Sur Yapı'nın varlık büyüklüğü açısından gayrimenkul sektörünün üzerinde büyüdüğü belirtilerek, “Sur Yapı, yeni projeleri ve güçlü satış etkinliği ile büyümesini sürdürerek pazar payını ve marka değerini artırmak istemektedir. Şirket'in Antalya'da gerçekleştirdiği mega proje başta olmak üzere devam eden nakit akımı yaratma kapasitesi, finansal kurumlarla olan uzun vadeli kredi antlaşmaları, güçlü marka imajı, düzenli kira geliri üretmeye başlayan alışveriş merkezleri, yabancı paraya endeksli satış gelirleri üretmeye başlayan enerji santralleri, geniş skaladaki fiyat seçenekleriyle farklı gelir gruplarına hitap eden projelerle zenginleştirilen ve çeşitlendirilen aktif portföyü Şirket'in Uzun Vadeli Ulusal Notu'nun A- (Trk) olarak teyit edilmesinin dayanak noktalarını oluşturmuştur” denildi.


ANTALYA PROJESİ FARKIYLA...


Dünyaca ünlü derecelendirme kuruluşunun hazırladığı raporda Antalya Projesi'nde ilk etabın teslimlerine vurgu yapılarak; “Firma, Exen Istanbul, Lavender, İlkbahar, Gölbahçe, Mirage, Vitrin, Idilia, Tilia, Metrogarden ve Corridor gibi birçok dikkate değer projeyi başarıyla tamamlamış, son dönemde ise markalı konut projelerinin yanında, ofis ve alışveriş merkezi alanında projeler geliştirerek marka imajını güçlendirmektedir. 2020 yılı itibariyle de Antalya Kentsel Dönüşüm projesinin biten etaplarının hak sahiplerine teslimine başlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

10 MİLYAR LİRA CİRO BEKLENTİSİ


Rapor şöyle devam etti; “2017 yılında Antalya'da yapımına başlanan mega proje, Avrupa'nın en büyük kentsel dönüşüm projesidir. Yaklaşık 19.000 adet bağımsız birimden oluşan projede, Sur Yapı payı olan 13.500 adet bağımsız birimin satışıyla 10 milyar TL ciroya ulaşması beklenmektedir.Raporda gayrimenkul sektörü, Covid-19 salgını ve karantina süreciyle birlikte ivme kaybetse de avantajlı finansman paketleri ile Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını rekor ciro ve satış adetleriyle kapattığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi; “Sur Yapı 2020'nin Haziran-Ağustos döneminde gayrimenkul satışlarından elde ettiği geliri bir önceki yılın aynı döneminde göre yaklaşık 2,5 kat artırmayı başarmıştır. 2020 yılının ilk 8 aylık dönemi dikkate alındığında ise şirketin gayrimenkul satış cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde artırdığı görülmektedir.

Piyasalarda artan volatiliteye paralel olarak oluşan kur baskısının da ele alındığı raporda;“Firmanın tamamlanan iş ve alışveriş merkezlerinden elde edilen uzun vadeli kira sözleşmeleriyle desteklenen kira gelirleri, yabancılara yapılan satışlardan elde edilen döviz bazlı satış gelirleri, yenilenebilir enerji satışından kaynaklı yabancı para endeksli satış gelirleri ve planlanan birleşik enerji santralleri dönüşümüyle yenilenebilir enerjiden elde edilen gelirleri artırma potansiyelinin etkisiyle kur riskinin belli ölçüde dengeleneceği görülmektedir. Ayrıca, finansal borçlarının önemli bir bölümünün uzun vadeli olması likidite yönetimine kolaylık sağlamaktadır” şeklinde değerlendirme yapıldı.

 

 

 


Tüm görselleri indirmek için style=
Ek Dosyalar

YORUMLAR (0)