SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Süper taşıyıcı nedir? Çocuklar ve gençler koronavirüs süper taşıyıcısı mı?

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülmeye başlandı. Uzmanlar hastalığın yayılması konusunda süper taşıyıcılara dikkat çekiyor. Peki süper taşıyıcı nedir? Normal taşıyıcılar koronavirüsü 1 ile 3 kişiye bulaştırabilirken süper taşıyıcılar virüsü 500-600 kişiye bulaştırabiliyor. Çocuklar ve gençler koronavirüs süper taşıyıcısı mı? Bilim insanları çocuklar ve gençlerin süper taşıyıcı olabileceği uyarısında bulunuyor ve bu konuda tedbir alınması gerektiğini savunuyor.

Süper taşıyıcı nedir? Çocuklar ve gençler koronavirüs süper taşıyıcısı mı?
28.3.2020 09:59:43

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülmeye başlandı. Uzmanlar hastalığın yayılması konusunda süper taşıyıcılara dikkat çekiyor. Peki süper taşıyıcı nedir? Normal taşıyıcılar koronavirüsü 1 ile 3 kişiye bulaştırabilirken süper taşıyıcılar virüsü 500-600 kişiye bulaştırabiliyor.  Çocuklar ve gençler koronavirüs süper taşıyıcısı mı? Bilim insanları çocuklar ve gençlerin süper taşıyıcı olabileceği uyarısında bulunuyor ve bu konuda tedbir alınması gerektiğini savunuyor.

Süper taşıyıcı kavramı, koronavirüs salgının ülkemzide de görülmesiyle sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Peki nedir bu süper taşıyıcı, kimler süper taşıyıcıdır? Bilim insanları süper taşıyıcıların salgını büyük oranda arttırabileceği uyarısında bulunuyor. 

SÜPER TAŞIYICI NEDİR? SÜPER TAŞIYICI VÜRÜSÜ KAÇ KİŞİYE BULAŞTIRIR?

Süper taşıyıcı kısaca taşıdığı virüsü 3'ten fazla kişiye bulaştırabilen taşıyıcıdır. Süper taşıyıcılar koronavirüs semptomlarını göstermeden sağlıklıymış gibi toplumun içine karışarak 50 ile 60 kişiye bulaştırabilir. Süper taşıyıcılar kendilerini sağlıklı hissederek bu salgını hızlandırabilir.

ÇOCUKLAR SÜPER TAŞIYICI OLABİLİR Mİ?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsünde çocukların süper taşıyıcı olabileceğini belirterek, “Normalde koronavirüste 1 kişi 2,6 kişiye bulaştırırken, çocukların 5-10 gibi çok daha fazla kişiye bulaştırma olasılığı var” dedi.

Çocuklar koroanvirüs süper taşıyıcısı mı? Çelik, küçük yaştaki çocukların süper taşıyıcı olabileceğini belirterek, şöyle konuştu:  Süper taşıyıcılık durumu kişinin kendi hasta olmadan başkalarına daha fazla bulaştırabilmesidir. Biz buna ‘bulaştırıcılık indeksi' diyoruz. Normalde koronavirüste 1 kişi 2,6 kişiye bulaştırırken, çocukların 5- 10 gibi çok daha fazla kişiye bulaştırma olasılığı var. Özellikle dışkı ile bu virüsü atabiliyorlar. Hem boğazda taşıyabilirler, hem de dışkı ile atabilirler. Bu durumda şüphe söz konusu olur. MERS ve SARS virüslerinde de bu konu geçerliydi zaten. Bu konuda da tam kanıtlanmamış olmakla beraber aynı şey söz konusu olabilir.

GENÇLER SÜPER TAŞIYICI OLABİLİR Mİ?

Gençler süper taşıyıcı olabilir mi sorusuna da yanıt veren Çelik konuşmasına şöyle devam etti: Semptom herhangi bir belirti vermeden taşıdıkları için bunu diğer kişilere bulaştırma riskleri var. Bu yüzden gençlerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Hasta olabilirler ya da ciddi hastalık geçirebilirler, ancak iyileşme olasılıkları çok fazla. Bunlarda belirtisiz seyretme olayı çok fazladır. Yaşlılarda çok ciddi seyrediyor. Gençlerin taşıma oranı fazla olduğu için dikkatli olmaları lazım. Sosyal izolasyona en çok bu arkadaşlar önem vermesi gerekiyor.

PROF. DR. MEHMET CEYHAN'DAN SÜPER TAŞIYICI YORUMU

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, süper bulaştırıcı diye adlandırılan vakaların hastalığın yayılmasında ne kadar tehlikeli olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Artık yurt içi yerel bulaşma başladıktan sonra bir de ‘süper taşıyıcı' diye bir şey var. Normalde diyoruz ya 1 ya da 2 kişiye bulaştırıyor diye. Maalesef bu süper taşıyıcılar 1 kişi 500-600 kişiye bulaştırabiliyor. Bunu hiç bilemiyoruz Kim hangi özelliği var. Bu kişilerin bu kişiler neden bu kadar çok yayıyorlar bilemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR