DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sünni esirlere işkence Lübnan'ı karıştırdı

Lübnan'da sünni esirlere yapılan işkence görüntülerinin yayılmasının ardında birçok yerde protestolar düzenlendi...

23.06.2015 05:08:27

TİMETÜRK | HABER MERKEZİ

Lübnan'da ortaya çıkan işkence videoları ülkede ciddi protesto gösterilerine sebep oldu. Yaklaşık bir yıl önce Sünni İslamcıların yoğunluklu olarak tutulduğu hapishanede gerçekleşen uygulamaları gösteren videolar, ülkedeki Sünni kesimi sokaklara döktü.

Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Trablus, Seyda ve başkent Beyrut'un bazı kesimlerinde yoğun şekilde protestolara sebep oldu. Sokaklara dökülen binlerce kişi Lübnan hükümetinin Hizbullah'ın kuklası haline geldiğini söyleyerek Suriye'deki muhalif grupları öven sloganlar attı.

Yayın ilkelerimiz gereği yayınlayamadığımız videoda ise, sakallı bir Sünni Lübnan vatandaşının yarı çıplak bir şekilde suyun içerisine yatırıldığı ve bir gardiyan tarafından "Teröristim ben" demeye zorlandığı görülüyor. Suyun içerisinde Sünni vatandaş büyük bir sopa tarafından bir süre dövüldükten sonra "Teröristim" dediğinde ise bu kez de "Teröristmiş" diyen gardiyanlar tarafından daha sert şekilde darp ediliyor.

Şİİ GAZETECİ VE YAZARLARDAN İLGİNÇ İDDİA

Ülkedeki Şii kesime mensup gazeteci ve yazarlar, bir yıl önce çekilen videoların şimdi yayınlanmasının ülkeyi karıştırmayı amaçladığını öne sürüyor. Olayların büyümesi üzerine Lübnan Adalet Bakanı da bir açıklama yaparak olaya karışan iki gardiyanın gözaltına alındığını ve sorgularının sürdüğünü söyledi.

Lübnan'da Sünnilerin büyük kısmı Şam rejimine karşı Suriyeli muhalifleri desteklerken Lübnanlı Şiiler de Şam rejimine destek veriyorlar. Lübnan'da iktidar üzerinde ciddi bir etkiye sahip olan ve Lübnan Ordusu'ndan da güçlü bir askeri yapılanması bulunan Hizbullah hareketi de Suriye Ordusu ile birlikte Suriyeli muhaliflere karşı savaşıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kayserili

Milliyetci Türklere duyrulur.Arkadaşlar milliyetçiliği Vatan bölünmesin paranoyasina bağlamış tek derdi Kürtler olan.Her yeniliği ilericiligi Bölünme tehdidi ile bakan bunca Milliyetçi arasında aklı selim. Modern ve gerçek vatan perver yok mu??? Şu biline Afgani Ermenisi Nijeryalisi bile önce bizim topraklara Ayak bastı yapiyor. Yav siz bunların hepsini geri alırsanız Necedir halimiz o zaman.??Ülkemiz aklı selim vatan perver gerçek Milliyetcisini arıyor. Ses çıkarın!!Bos laf konuşan paranoyik vatandaş sokakta bolca var.Gidin HDP ile CHP ile ozel çalışma gurubu olusturun. Memleket elden gidiyor

mahmut

mahmuta cevap ; niye siz kimyasal kullanıp 5000 kişiyi öldürenleri müslüman sayıp onları direnişçi diyorsunuz. bebek ve çocuk katillerine hizbullah diyorsunuz.. hatta cennet pasaportu verip cennet garantili savaşa gönderiyorsunuz.. iftarları varil bombasıyla havaya uçurup oruçlu halkı parça parça ediyorsunuz... onlar müslüman ve hak oluyor ama..

yılmaz

İhsan bey kusura kalmayında işkence acı çeken hep sünniler.niye rahatsız oldunuz.mezhep savaşına katkı olmak ne demek.gerçekten katkı olanlarada böyle sitemde bulundumuzmu bu aralar.

ihsan

Nevzat bey.Haber başlıklarını tam bir paranoya.mezhep savaşlarına ne kadar katkı sunduğunuzun farkında mısınız.

yılmaz

Dün bu haberin videosunun yarım dakikasını izleyebildim.deliriyorum zannettim.devamını getiremedim.Rabbim bu zalimlerin sonunu tez zamanda getirsin dilerim.o zalimleri GAYYA kuyularina atsın ve bir daha asla nefes aldırmasın.

muhammet tezcan

islamın ve müslümanların en büyük düşmanı bu zalim şiilerdir!ne israil ne de amerika müslümanlara onlar kadar zarar veremez!

mahmut

mahmuta cevap ; niye siz kimyasal kullanıp 5000 kişiyi öldürenleri müslüman sayıp onları direnişçi diyorsunuz. bebek ve çocuk katillerine hizbullah diyorsunuz.. hatta cennet pasaportu verip cennet garantili savaşa gönderiyorsunuz.. iftarları varil bombasıyla havaya uçurup oruçlu halkı parça parça ediyorsunuz... onlar müslüman ve hak oluyor ama..

mahmut

Siz IŞID gibi terör gruplarını, kalp yiyenleri de mi ehlisünnetten mi biliyorsunuz?

selefi

adı güya Allahın tarafı ve partisi olmuş bir örgüt işkence yapıyor. işkenceci hizbullah almış copu eline Allah adına işkence edip, olmadık küfürler ve zulümler yapıyor. Allah adına kimyasal kullanıyor. bebekleri ve çocukları ama özellikle şii nesiller çoğalsın diye adı ömer ve ebubekir olan bütün sünnileri Allah adına yakıyor, yıkıyor, telef ediyor ve bütün bunlar Allahın partisi ismi kullanılarak Allah adına yapılıyor. yazık ne günlere kaldık.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan