DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sudan: Etiyopya'nın Hedasi Barajı için dörtlü ara buluculuğa itirazedebileceği güçlü argümanları yok

Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Yasir Abbas, Etiyopya'nın Nil havzası ülkelerini karşı karşıya getiren Hedasi Barajı krizinde Sudan'ın önerdiği dörtlü ara buluculuk önerisini reddetmek için güçlü kanıtlara sahip olmadığını söyledi.

22.03.2021 22:53:42

Dünya Su Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen ve devlet televizyonunda yayımlanan programda konuşan Abbas, Etiyopya'nın Sudan'ın dörtlü ara buluculuk teklifine itirazına şaşırdıklarını dile getirerek, bu önerinin bakış açılarının yakınlaştırılması için mükemmel olduğunu savundu.

"Hartum, bakış açılarının yakınlaştırılması için Afrika Birliği uzmanlarına fırsat verilmesi hususunda ısrarcı oldu ancak Addis Ababa bunu reddetti. Etiyopya'nın Sudan'ın dörtlü ara buluculuk teklifine itiraz edebilecek güçlü argümanları yok." ifadesini kullanan Abbas, Etiyopya'yı ara buluculuğu kabul etmeye, üç ülkenin taleplerinin karşılanabilmesi için adil, yasal ve bağlayıcı bir anlaşmaya varmaya ve tartışmaların yerine dayanışmayı ön plana çıkarmaya çağırdı.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati de 22 Mart Dünya Su Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, Etiyopya'nın tek taraflı uygulamaları çerçevesinde, Hedasi Barajı ve bunun Nil suları üzerindeki etkisinin, bugün Mısır'ın karşı karşıya bulunduğu en büyük zorluklardan biri olduğunu belirterek, "Mısır, Hedasi Barajı'nın doldurulması ve işletilmesi konusundaki tek taraflı uygulamaları ve bu uygulamalardan kaynaklanan büyük olumsuz yansımaları kabul etmeyecek." ifadesini kullanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş