Sudan’da tepkilere yol açan fotoğraf

Sudan Başbakanı Hamduk'un, Münih Güvenlik Konferansı'nda ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile buluşması sırasında çekilen fotoğraflar Sudan'da büyük tepki ve tartışmalara yol açtı.

15.02.2020 13:14:30

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in askeri bir darbeyle görevden alınmasından sonra yerine geçen Askeri Geçiş Yönetimin'in, ABD ve İsrail ile ‘yakınlaşma' politikalarına tepkiler giderek büyüyor.

5e4797524236046e23358ad3

Darbeci Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan General Burhan'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Uganda'ın Entebbe şehrindeki sürpriz buluşmasından sonra Sudan başbakanı Abdullah Hamduk da, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen Güvenlik Konferansı'nda bir araya geldi.

Sudan Başbakanı Hamduk'un, Pompeo ile aralarındaki 'uyum' ve 'yakınlaşmayı' gösteren fotoğraflar sosyal paylaşım sitelerinde büyük tepkilere ve tartışmalara yol açtı.

Münih Güvenlik Konferansı'nın oturum aralarında çekilen fotoğraflarda Sudan Başbakanı Hamduk'un, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo önünde eğilmesi ve tokalaşırken gülüşmeleri dikkat çekti.

5e47976b42360470287b2571

Hamduk'un, Pompeo'nun önende eğilmesine ve yakınlaşmasına tepki gösteren bir aktivist ise, “Beşir nerede? Hamduk nerede?” diyerek kızgınlığını dile getirdi.

Bazı yorumcular ise, Münih Konferası'nda çekilen fotoğrafların, 'Sudan halkı için utanç kaynağı' olduğu belirterek, darbenin amacından saptırıldığını öne sürdüler. 

Ekran Resmi 2020-02-15 12.33.33

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Amerikan yönetiminin Sudan'ı terörist listesinden çıkarmaya ilişkin bir karar almadığını açıkladı.

Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan ve tepkilere yol açan başka  bir paylaşımda ise,  geçen Aralık ayında Sudan Başbakan Hamduk ile ABD'yi ziyaret eden Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanı Nasruddin Mufreh'in fotoğrafı yer aldı.

5e47978c4236046efe2e4992

Bu fotoğraf da sol ağırlıklı medyada tartışmalara yol açtı. Aktivistler, kırmızı gözlerle bitkin görünen Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanı Nasruddin Mufreh'in yanında din işlerini temsil etmeyen bir kadının bulunmasına tepki gösterip, kınadılar.

5e4716ea4236046f3651e70c

MERKEL'DEN, DARBE YÖNETİMİNE ÖVGÜ:
SUDAN DEVRİMİ İLHAM VERİCİ BİR MODEL

Öte yandan Alman ya Başbakanı Angela Merkel, Sudan'daki darbeci geçiş yönetimine övgülerde bulunarak, “Sudan Devrimi ilham verici bir model” dedi.

Berlin'de Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ile düzenlediği basın toplantısında Merkel, devrimin patlak vermesinden bu yana Sudan'daki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Almanya, Sudan'daki geçiş hükümetini destekliyor" dedi.

"Sudanlılar onlarca yıl süren diktatörlükten sonra büyük zorluklarla karşı karşıya bulunuyor" diyen Almanya Başbakanı Merkel, Sudan kalkınma desteğinin yeniden başlamasına dikkat çekti.

Merkel, ülkesinin Sudan ve geçici hükümeti istikrara kavuşturmak için 78 milyon avro tahsis ettiğini belirterek, Almanya'nın enerji desteği sağlama, Sudan'da mesleki eğitim merkezleri kurma ve özendirme konusundaki istekliliğini vurguladı.

YORUMLAR (0)

Amerika burda askeri darbe yaptırarak kendine yakın bir kesimi iktidara getirdi ve el beşirinin türkiyeye yakınlığından rahatsız oldugunu bilmeyen yok. Bende diyorumki türkiye büyük oynuyacaksa oda orda karşı darbe yaptırsın ve iktidarı degiştirsin. Hodri meydan

Vahabi krallıkların usakları... Siyonizme hizmet senaryo aynı.. Ümmet hala uyanmadı..

Hasan Şadan

Olur böööle şeyler...Haini bol bu toprakların...