DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Su kuşları İzmir'de üreyecek

Su kuşları İzmir'de üreyecek

7 Yıl Önce
2015-05-28 11:28:34
AHMET BAYRAM - Türkiye'de gözlenen yüzlerce kuş türünün 292'sini barındıran ve uluslararası kuş koruma örgütü "Birdlife International" tarafından "Önemli Kuş Alanı" ilan edilen İzmir Kuş Cenneti'nde kurulan kuluçka adası sayesinde Türkiye'deki su kuşlarının büyük bölümünün İzmir'de üremesi hedefleniyor.

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kuluçka adasında 10 binden fazla flamingonun kuluçkaya yattığını söyledi.

Özellikle yaz aylarında kuş cennetinde 26 yıldan beri süren kuraklık sorununun, alana Gediz Nehri'nden su aktarılmasıyla çözüldüğünü vurgulayan Sıkı, artık yaz aylarında Kuş Cenneti'ndeki kuraklığın gündeme gelmeyeceğini ifade etti.

Kuş Cenneti'ne kurulan kuluçka adasının alandaki su kuşlarının üremesine katkı sağladığını kaydeden Sıkı, "10 binden fazla kuşumuz şu anda kuluçkada ama onların mutfağı sazlıklar. Mutfakta yemek olmayınca yavru verimi olmuyor. Burada bilim üreten biz üniversiteler ve bakanlık olduğu sürece İzmir Kuş Cenneti'nin sırtı yere gelmez" diye konuştu.

Prof. Dr. Sıkı, İzmir Kuş Cenneti'ndeki çalışmalarda bakanlık ve üniversite olarak dünyanın en önemli iş birliği örneklerinden birini verdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Burada su kuşları için dünyanın en büyük üreme adası tesis edildi. Geçen yıl 10 bin kuşumuz buraya geldi. Önümüzdeki yıl iddialıyız, Türkiye'nin bütün flamingolarını burada üretmek istiyoruz. Burada hakikaten özel ihtimam gösteriliyor. Tuz Gölü'ndeki flamingolar doğa şartlarıyla baş başa, temennimiz orada da 20 bin üremesi ama burası daha elverişli."

Sıkı, kuluçka adasındaki flamingolarla beraber diğer türlerde de üremenin başladığını anlatarak, "Kuğular, dalgıç kuşlar üremeye başladı. Üreyen ve gözlenen kuş sayısında ciddi artış var. 1982 yılında burası su kuşları üreme ve koruma sahası ilan edildiğinde gözlenen kuş sayısı konusunda 151 türden bahsediliyordu. Bugün ise 292 tür gözleniyor" ifadelerini kullandı.

- Göç yolu üzerinde

İzmir Kuş Cenneti'ndeki çalışmaları inceleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş da çalışmaların alandaki su kuşu yaşamını olumlu etkilediğini ve kuluçkaya yatan flamingo sayısında önemli ölçüde artış yaşandığını belirtti.

Taş, her yıl ortalama 4 bin olan kuluçka sayısının bu yıl 12 bine yükseldiğini vurgulayarak, "Burayla ilgili birkaç projemiz var. Amacımız yuvalama sahalarına zarar vermeden toplumun buraya olan ilgisini arttırmak" şeklinde konuştu.

Taş, ayrıca İzmir Kuş Cenneti'nin kuşların göç yolu üzerinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş