DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Srebrenitsalı annelerden Papa'ya 'soykırım' çağrısı

Srebrenitsalı annelerden Papa'ya 'soykırım' çağrısı

7 Yıl Önce
2015-06-04 11:20:09
BEDRUDİN BRLYAVAC - Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, "Papa Franciscus, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığını söylemeli ve yaşanan soykırımdan ders çıkarılması, soykırımın unutulmaması ve tekrarlanmaması gerektiği mesajını vermeli" dedi.

Srebrenitsalı anneler, Papa Franciscus'un 6 Haziran'da Saraybosna'ya yapacağı günübirlik ziyaret öncesinde, AA'ya açıklamada bulundu.

Subaşiç, Papa'nın Saraybosna'daki mesajında 1995 yılında Srebrenitsa'da Boşnaklara karşı yapılan etnik temizliği "soykırım" olarak nitelendirmesi gerektiğini belirterek, gerek Papa'nın gerekse diğer liderlerin 20 yıl önce Srebrenitsa'da yaşananları kınaması gerektiğini söyledi.

Papa'nın daha önce yaptığı bazı konuşmalarında, 100 yıl önce yaşanan savaşlardan bahsederken, Srebrenitsa'yı unutmasının kendileri için hayal kırıklığı yarattığını anlatan Subaşiç, "Papa, Srebrenitsa'da soykırım yapıldığını söylemeli ve yaşanan soykırımdan ders çıkarılması, soykırımın unutulmaması ve tekrarlanmaması gerektiği mesajını vermeli" ifadesini kullandı.

Subaşiç, Papa'nın mesajında Srebrenitsa'daki soykırımın inkar edilmesi konusuna da dikkati çekmesi gerektiğini belirterek, soykırımı inkar etmenin "zararlı" ve "kötü niyetli" olduğunu vurguladı.

- "Müslümanlara yapılan soykırımı kınayan az"

Srebrenitsa'daki soykırımın üzerinden 20 yıl geçtiğini anımsatan Subaşiç, "Biz de Balkanlar'da azınlıktık, tıpkı Yahudiler gibi. Holokost gibi bize de soykırım yapıldı. Yahudilere yapılan soykırımı herkes kınadı ancak biz Müslümanlara yapılanı kınayan az" diye konuştu.

Dernek üyesi Kada Hotiç de Papa Franciscus'un mesajında Srebrenitsa'da soykırım yapıldığını hala inkar edenleri kınayacağına inandığını belirterek, "Papa'nın, gerçeği reddetmeye devam eden Sırp tarafının söylemlerini kınayacağını düşünüyorum" dedi.

Cumartesi günü Saraybosna'ya günübirlik ziyaret gerçekleştirecek olan Papa Franciscus, resmi temaslarının yanı sıra Asim Ferhatoviç Stadyumu'nda halka açık bir ayin de düzenleyecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cemil AYDIN

.Anlayacağınız Arap coğrafyasında Kıralllıkları dikta rejimleri de istemiyoruz halkların içinden gelen adil yöneticileri demokrasiyi istiyoruz büyük şeytanla kayıkçı kavgasına tutuşup sütre gerisinden anlaşam Emperyalist İranı da istemiyoruz.Yıllarca Filistin davsını İstismar ettiler geçen yıl Filistin liderini tekfir eden de Hamaneydi öyleki İsrail Gazzeye füze ysaldırısı yaparken BU dini Lider Esede ettiklerini çekiyorlar oh olsun tarzı bir açıklama yaparak Haniyeyi tekfir etmiştir tekfir istismarcıları.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş