DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Somalili mülteciler, dönüş yolunda

Somalili 137 mültecinin ülkelerine dönmek üzere Yemen'in güneyindeki Aden'e bağlı Mualla Limanı'ndan hareket ettiği bildirildi.

5 Yıl Önce
2017-03-06 10:06:14

AA'nın haberine göre Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezi'nin finanse ettiği, Uluslararası Göç Örgütü ile Somali'nin Aden Konsolosluğu öncülüğünde yürütülen ve 2 bin 500 mültecinin ülkelerine geri gönderilmesinin hedeflendiği projesi kapsamında 137 Somalili gönüllü olarak ülkesine geri döndü.

Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezi Aden Şubesi Müdürü Salih Ahmed Ziban, yaptığı açıklamada, ülkelerinde kısmi olarak istikrar sağlanmasından bu yana Somali'ye 3 grup gönderildiğini, 137 kişiden oluşan 3. grubun Somali'nin Berbera Limanı'na doğru yola çıktığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Somali Özel Temsilcisi Nicholas Kay, daha önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) yaptığı açıklamada, son dönemde 6 bin 949 kişinin Somali'ye döndüğünü, bunlardan çoğunun Yemen'de mülteci konumunda olduğunu ifade etmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) istatistiklerine göre Yemen'de yaklaşık 234 bin Somalili mülteci bulunuyor. Somali'den Yemen'e mülteci akını, 1991'de Somali'de iç savaşın patlak vermesinden sonra başlamıştı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş