DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Soma için '301' sergisi

Uluslararası Af Örgütü, Grey Ajans ve Nar Photos işbirliği ile iş kazalarına dikkat çekmek için Soma’daki maden kazasının birinci yıl dönümünde sergi açtı.

7 Yıl Önce
2015-05-14 01:09:48

Al Jazeera.com'da yer alan habere göre; İçerisi karanlık, tavandan madenci sepetleri ve kıyafetleri sarkıyor duvarlarda ise fotoğraflar var.  Burası Uluslararası Af Örgütü'nün Soma'da geçen yıl maden kazasında hayatını kaybedenler için açtığı '301' sergisi.  Adını Soma'da hayatını kaybeden 301 madenciden alan İstanbul'daki sergi , Grey Ajans ve Nar Photo işbirliği ile düzenleniyor. Serginin amacı iş kazalarına dikkat çekmek.

Sergi alanının tasarımını Grey Ajans'a ait. Sergide ayrıca Nar Photos ve gazeteci Ahmet Şık'ın Soma'daki maden faciasından hemen sonra çektiği fotoğrafları yer alıyor.

Salona  girdiğinizde sizi madencilerin yeraltına madene girerken taktıkları baretler karşılıyor. Sergiye gelenler baretleri takarak sergiyi geziyorlar.  İçerisi karanlık… Tıpkı maden gibi.  Bu özellikle tasarım özellikle yapılmış. 

Sergi alanının tasarımını yapan Grey Ajans'tan Pınar Birim içerisini temsili olarak maden ocağına benzetmeye çalıştıklarını söylüyor:

“Çıkış noktamız madencilerin soyunma odasındaki sepetlerdi. Onları gördüğüm zaman gerçekten bir işkence odası gibi söylemek çok zor ama mezar gibiydi. İnsanların ne koşullarda çalıştığını göstermek için bunun üzerinde çalıştık.”

Sergide ayrıca hayatta kalan madenciler ve hayatını kaybeden madencilerin aileleriyle yapılan röportajların olduğu kısa bir film gösterimi yapıldı. Yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan sergide film gösterilirken ziyaretçiler gözyaşlarını tutamadı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener altı yıldır Türkiye'deki işçi haklarının uluslararası standartlara yükseltilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Facianın birinci yılında da işçileri anmak için sergiyi açtıklarını söyledi.

Tophane'deki  311 Artworks'teki  sergi 1 Haziran'a kadar açık olacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş