DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası

7 Yıl Önce
2015-08-28 19:37:47
Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın üçüncü duruşması sona erdi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 19'uncu oturumunda, mahkeme başkanı Aytaç Ballı, ara kararı açıkladı.

Buna göre, davaya katılma talebinde bulunan merhum madencilerin anne, baba, çocuk ve eşlerinin yanı sıra olayda hayatını kaybeden Ramazan Sökmen'in resmi nikahsız yaşadığı Emine Elibol'un talebi kabul edildi.

DİSK, Maden Mühendisleri Odası ve TMMOB'un davaya katılma talepleri, "suçtan doğrudan zarar görmedikleri" gerekçesiyle reddedildi.

Müşteki avukatlarının şirketin önceki yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan hakkındaki suç duyurusunun Soma Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesini kabul eden mahkeme heyeti, ölen işçilerin 2014 mart-mayıs dönemine ait maaş bordroları ve müfettiş raporlarının SGK'dan, 2006 yılından bugüne ocağın işletme projeleri ve planlarının MİGEM ve TKİ'den, yönetim kurulu kararlarının Soma Kömür İşletmeleri AŞ'den, şirkete kredi veren Yapı Kredi Bankasından da bu süreçte hazırladığı risk analiz raporunun istenmesini kararlaştırdı.

Tutuklu sanıkların, faciadan tutuklandıkları güne kadarki cep telefonu ve kurumsal e-posta adreslerindeki mesaj kayıtlarının istenmesi talebinin reddedildiği kararda, TKİ ELİ Müessese Müdürlüğü Eynez Yeraltı Sahası Yer Altı Kontrol Şube Müdürlüğünde görev yapan tutuksuz sanıklar kontrol başmühendisleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt ile kontrol mühendisleri Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Mehmet Bayri ve Sertan Günay'ın duruşmalardan vareste tutulması talebi kabul edildi.

Ocakta keşif ve sondajın, oluşturulacak yeni bilirkişi heyetinin çalışmaları sırasında yapılmasına karar verilirken, ocaktaki bantların kayıtlarının yer aldığını gösteren elektrikçi defterlerinin aranması ve el konulmasına hükmedildi.

Ayrıca, daimi nezaretçi olarak beyanda bulunan kişilerin, iddianamede yazılı olmayan görevlerinin belirlenmesi için Soma Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulması kararı alındı.

Duruşma, 13 Ekim'e ertelendi.

Davada, 8'i tutuklu 46 sanık yargılanıyor.

- Müşteki avukatlarının açıklaması

Müşteki avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ara kararın açıklamasının ardından ölen madencilerin aileleriyle adliye önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Kozağaçlı, bundan sonraki en kritik çalışmanın mağdur işçilerin beyanları olduğunu belirterek, "Gördük ki yoksul insanlar için adalet ararken karşımıza başka yoksul insanları çıkardılar. Ölümden döndüğü halde kendi ailesini çocuklarını düşünerek korkan, geri adım atan, yalan söyleyen başka yoksullar çıkardılar" diye konuştu.

13 Ekim tarihinden itibaren mahkemede ifade verecek işçilere seslenen Kozağaçlı, "İşten atılmaktan mı korkuyorsunuz, biz size iş bulacağız. Evden atılmaktan mı korkuyorsunuz, bizim evimizde yatacaksınız, size bir zarar vereceklerinden mi korkuyorsunuz, kimsenin size zarar vermesine izin vermeyeceğiz, size söz veriyoruz, buradayız. Lütfen buraya gelin doğruları söyleyin, lütfen katledilen 301 kişinin aileleriyle bu mücadeleyi paylaşın. Her kim ben gerçekleri söylersem madenlere, işe almazlar, her kim şimdi bu patron bana ekmek veriyor, doğruları söylersem işten çıkarırlar diyorsa üstüne basarak söylüyoruz, işte kitle örgütleri hepimiz buradayız" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yusuf

Kafirlerin bu denli azması ve Müslümanlara karşı tavır alması hem doğru yolda olduğumuzun, hem de muvaffak olacağımızın işaretidir inşaallah.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş