DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Soma'daki işçilerin tazminatları ödenmeye başlanacak

Soma'daki işçilerin tazminatları ödenmeye başlanacak

7 Yıl Önce
2015-06-03 21:50:20
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, "TMSF tarafından alacaklarına mahsuben şirketin sahiplerinin teminatları karşılığı işçilerin tazminat alacakları, taksitler halinde ödemeye başlanıyor. Bunun yarın ya da en geç öbür gün ilk taksiti ödenecek" dedi.

Berber, AA Muhabirine yaptığı açıklamada Soma'da işten çıkarılan işçilerin tazminatlarının 4 taksitte TMSF tarafından ödeneceğini açıkladı.

Soma'daki maden faciasının ardından işten çıkarılan 2 bin 831 işçiye verdiği sözü tuttuğunu kaydeden Berber, facianın meydana geldiği Eynez maden ocağının kapalı olmasına rağmen çalışan işçilerin maaşlarının ödendiğini ve aynı vardiyada çalışan işçilerin de hem devletten hem de maden işletmesinden maaşlarını aldığını kaydetti.

Geçtiğimiz Aralık ayında sahanın tamamen kapalı olması dolayısıyla 2 bin 831 işçinin iş akitlerinin sona erdiğini ve işten çıkarıldığını hatırlatan Berber, o tarihten sonra şirketin alacaklarının ve gelirlerinin mahkeme tarafından yüzde 60'ına bloke edilmesi nedeniyle işten çıkarılan işçiler ile ilgili ödeme yapamadığını söyledi.

Şirket tarafından ödemelerin yapılamayacağının anlaşıldığını ve TMSF'nin de şirket sahiplerinin mal varlıklarına el koyduğunu anımsatan Berber, TBMM Genel Kurulu'nda İş Güvenliği Kanunu görüşmeleri sırasında mağduriyetin giderilmesine yönelik madde eklendiğini vurguladı.

Berber, şöyle konuştu:

"TMSF tarafından bu şahısların şirketin ortakların mal varlıklarından mahsup edilmek, ondan karşılanmak üzere işçi alacaklarının öncelikle ödenmesi kanunu çıkarıldı. Bu kanuna o gün TBMM'de gurubu bulunan tüm partiler de destek verdiler. O günden bu yana TMSF yetkilileri, TKİ Genel Müdürlüğü ve şirket yetkilisi sahipleri arasındaki görüşmeler ve çalışmalar sonucunda bugün itibarıyla artık bir mutabakata varıldı. TMSF tarafından alacaklarına mahsuben şirketin sahiplerinin teminatları karşılığı işçilerin tazminat alacakları, taksitler halinde ödemeye başlanıyor. Bunun yarın ya da en geç öbür gün ilk taksiti ödenecek. Alacaklarının yüzde 15-20'si bin 500 ile 2 bin lira, her işçimiz için ilk taksitleri ödenecek. Ondan sonra da birkaç ay içerisinde de tamamı ödenecek."

- "Amacımız madencilerin işsiz kalmaması"

Tazminatlarının ödenmesi yanında amaçlarının, işsiz madencilerin iş sahibi olmalarını sağlamak olduğunu vurgulayan Berber, yaklaşık 1,5 yıl önce santralin temelinin atıldığını, bugün o santralin yapılmış olması durumunda hem kömür sahasında hem de santralde yaklaşık 2 bin işçinin çalışıyor olacağına dikkati çekti.

Santral yapımının oradaki zeytin ağaçlarının bahane edilerek mahkeme kararıyla durdurulması, engellenmesi sonucunda işçilerin önemli bir kısmının işsiz kaldığını kaydeden Berber, İş Kanunu'nda yapılan değişiklikle çalışma sürelerinde ve ücretlerinde iyileştirmelerin büyük kazanımlar olduğunu belirtti.

İşten çıkarılan bine yakın maden işçisinin diğer maden ocaklarında işe girdiğini ifade eden Berber, halen bin 500'e yakın maden işçisinin işsiz olduğunu, kaza olan ocaktaki yatırımlar, yeni düzenlemeler ve bütün alınan önlemler sonucunda önümüzdeki birkaç ay içerisinde ocakların işletmeye alınacağını, işsiz maden işçisi kalmayacağını vurguladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cemil AYDIN

ABD de 50 eyaletmi var gidin 51 nci eyaleti size ABD versin sizinde devletiniz olur işte fenamı Yıllarca ABD AB kendi içlerinde 150 farklı millet olmasına rağmen ABD milliyetçiliği herşeyin önündedir ama sana bana gelince zayıf kukla mikro yönetimler isterler daha rahat sömürmek Arap ülkelerinin sınırları cetvelle çizilmiş başlarında hep kukla müstemlekeci kukla rejimler var Osmanlıdan sonra yüzleri hiç gülmedi büyük bir servetin üstünde oldukları halde varlık içnde yokluk çekiyorlar Batı adamı böyle sömürür için Kürtler bu gaza geldi ya artık Türkiyenin batısına vizeyle gelip dolaşsınlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş